Książki Katarzyny Grocholi - Przepis na życie, Miłość na kredyt i inne bestsellery

 Książki Katarzyny Grocholi - Przepis na życie, Miłość na kredyt i inne bestsellery
Autor Ignacy Szymański
Ignacy Szymański30.09.2023 | 7 min.

Katarzyna Grochola od lat zajmuje pozycję niekwestionowanej królowej polskiej literatury kobiecej. Jej książki od dekad znajdują się na szczytach list bestsellerów, a każda nowa premiera wyczekiwana jest przez rzesze wiernych czytelniczek z niecierpliwością. Skąd bierze się fenomen popularności prozy Katarzyny Grocholi i dlaczego jej książki tak chętnie sięgają Polki w każdym wieku?

Katarzyna Grochola - królowa polskiej literatury kobiecej

Katarzyna Grochola to bez dwóch zdań najpopularniejsza polska autorka literatury skierowanej do kobiecego odbiorcy. Urodziła się w 1957 roku we Wrocławiu, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. Już jako nastolatka próbowała swych sił w pisaniu, tworząc opowiadania i wiersze. Prawdziwą karierę pisarską rozpoczęła jednak dopiero na początku lat 90., kiedy to wydała swoją pierwszą powieść zatytułowaną "Nigdy w życiu". Od tego momentu jej popularność zaczęła lawinowo rosnąć z każdą kolejną książką.

Dziś Katarzyna Grochola jest autorką kilkunastu bestsellerowych powieści, które rozeszły się w nakładzie kilku milionów egzemplarzy. Są to m.in. takie tytuły, jak "Przepis na życie", "Trzepot skrzydeł", "Miłość na kredyt" czy "Ja wam pokażę!". Jej książki były tłumaczone na wiele języków i cieszą się popularnością także poza granicami Polski. Na podstawie prozy Grocholi nakręcono również filmy i seriale telewizyjne.

Dlaczego książki Katarzyny Grocholi cieszą się taką popularnością?

Z czego wynika fenomen twórczości Katarzyny Grocholi i dlaczego jej książki podbijają serca milionów czytelniczek? Przede wszystkim pisarka perfekcyjnie odnajduje się w konwencji literatury kobiecej i trafia ze swoimi historiami w gusta odbiorczyń. Bohaterki jej powieści to zazwyczaj zwyczajne, trzydziesto- czy czterdziestoletnie kobiety, zmagające się z typowymi dla ich wieku problemami osobistymi i zawodowymi. Czytelniczki bez trudu mogą utożsamić się z tymi postaciami i odnaleźć w ich perypetiach wątki z własnego życia.

Książki Katarzyny Grocholi cechuje ciepły, życzliwy ton i specyficzne poczucie humoru. Z jednej strony pisarka porusza poważne kwestie dotyczące związków, miłości czy samorealizacji, ale równocześnie opisuje je z lekkim przymrużeniem oka. Dzięki temu jej historie są zabawne i pogodne, a jednocześnie skłaniają do refleksji. Nie brak w nich także wzruszających i pełnych emocji scen.

Największe bestsellery Katarzyny Grocholi

W bogatym dorobku Katarzyny Grocholi znajduje się wiele tytułów, które zdobyły status bestsellerów. Kilka z nich zasługuje na miano jej największych hitów czytelniczych. Z pewnością należy do nich powieść "Przepis na życie", uznawana za najpopularniejszą książkę w całej twórczości autorki.

"Przepis na życie" - najpopularniejsza książka Grocholi

 Książki Katarzyny Grocholi - Przepis na życie, Miłość na kredyt i inne bestsellery

"Przepis na życie" to historia trzydziestoparoletniej Ani, która pewnego dnia postanawia radykalnie odmienić swoje życie. Rzuca pracę, której nie lubi, porzuca niewiernego chłopaka i wyprowadza się z rodzinnego Wrocławia do małej miejscowości na Mazurach. Tam otwiera pensjonat, spełniając tym samym swoje marzenie o własnym biznesie. Całość opowiedziana jest z humorem i ciepłem, a czytelniczki chętnie identyfikują się z bohaterką.

Powieść ta ukazała się w 1996 roku i bardzo szybko zdobyła popularność, rozchodząc się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Co ciekawe, na fali zainteresowania książką, autentyczny pensjonat o tej samej nazwie - "Przepis na życie" - otworzyła... sama Katarzyna Grochola wraz z mężem! Doczekał się on nawet ekranizacji kinowej w 2003 roku.

"Miłość na kredyt" - książka o poszukiwaniu miłości

Kolejną głośną powieścią Grocholi jest "Miłość na kredyt" z 2005 roku. Jej bohaterką jest trzydziestoparoletnia Kinga, singielka pracująca jako szefowa działu kredytów w banku. Pewnego dnia postanawia znaleźć sobie męża za wszelką cenę, nawet... na kredyt. Zaczyna więc chodzić na castingi matrymonialne, umawiać się na randki w ciemno i zabiegać o zainteresowanie potencjalnych kandydatów na męża.

Zabawna i momentami absurdalna intryga została przez czytelników przyjęta entuzjastycznie. Powieść ta ugruntowała pozycję Grocholi jako specjalistki od literatury kobiecej i utrwaliła jej poczucie humoru. Doczekała się także ekranizacji w postaci serialu telewizyjnego.

"Nigdy w życiu!" - o perypetiach trzydziestolatki

Powieść "Nigdy w życiu!" z 1992 roku to debiutancka książka Katarzyny Grocholi, która od razu przyniosła jej rozpoznawalność i popularność. To opowieść o perypetiach trzydziestoletniej projektantki mody Anki, której życie nagle zaczyna się sypać. Zostaje porzucona przez chłopaka, traci pracę i musi zamieszkać z matką na prowincji. Jak sobie poradzi z tymi przeciwnościami losu? Jak zwykle u Grocholi - z humorem i dystansem.

Lekka, zabawna fabuła, w której wiele kobiet mogło odnaleźć wątki z własnego życia, sprawiła, że książka bardzo szybko zdobyła rzesze fanek. Jej poczytność zaowocowała także serialem telewizyjnym na podstawie powieści.

"Ja wam pokażę!" - o kobiecym poczuciu humoru

"Ja wam pokażę!" to kolejna udana powieść Grocholi z 1997 roku, tym razem opowiadająca o perypetiach czterdziestoletniej Uli. Główna bohaterka przechodzi kryzys wieku średniego, zastanawia się nad sensem życia i próbuje spełniać się na nowo, między innymi pisząc książkę. Jak zawsze u tej autorki, całość napisana została z humorem i ciepłym przesłaniem.

Tematyka dotycząca kobiecego środka życia oraz charakterystyczne poczucie humoru sprawiły, że czytelnicy chętnie sięgali po tę pozycję, a Katarzyna Grochola umocniła swój wizerunek ulubionej autorek Polek. Również i ta książka doczekała się serialowej ekranizacji.

Inne warte polecenia książki Katarzyny Grocholi

Oprócz wspomnianych wyżej bestsellerowych hitów, Katarzyna Grochola napisała jeszcze wiele innych świetnie przyjętych przez czytelników powieści. Z pewnością warto zwrócić uwagę na takie tytuły, jak:

 • "Nigdy nie mów nigdy"
 • "Tylko martwi nie kłamią"
 • "Żółta wstążka"
 • "Wiem, co jest dobre"
 • "Trzepot skrzydeł"
 • "Zdążyć przed panią w gorczycy"

Książki Katarzyny Grocholi od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród polskich czytelniczek. Pisarka perfekcyjnie odnajduje się w konwencji literatury kobiecej i trafia ze swoimi historiami w gusta odbiorczyń. Dzięki ciepłemu humorowi, życzliwemu tonowi i uniwersalnym tematom z jej powieści chętnie czerpią nie tylko dojrzałe kobiety, ale coraz częściej także ich córki. Fenomen twórczości Grocholi trwa już ponad 20 lat i nic nie zapowiada, by miał się szybko skończyć. Z każdym rokiem przybywa jej nowych wierne czytelniczki.

Podsumowanie fenomenu Katarzyny Grocholi

Katarzyna Grochola od dekad zajmuje pozycję numer jeden wśród polskich autorek literatury kobiecej. Jej książki osiągają zawrotne nakłady, znajdują się na szczytach list bestsellerów, a każda nowa premiera jest wydarzeniem. Pozycję tę zawdzięcza przede wszystkim umiejętności wniknięcia w świat kobiecych marzeń, pragnień i problemów oraz ciepłemu, pełnemu humoru stylowi narracji. Bohaterki jej powieści mierzą się z wyzwaniami, które są bliskie każdej czytelniczce. Dlatego proza Katarzyny Grocholi wciąż podbija serca kolejnych pokoleń Polek.

Najczęstsze pytania

Do największych bestsellerów Grocholi należą "Przepis na życie", "Miłość na kredyt", "Nigdy w życiu!" oraz "Ja wam pokażę!".

Katarzyna Grochola jest autorką kilkunastu powieści, w tym: "Nigdy w życiu", "Tylko martwi nie kłamią", "Zdążyć przed panią w gorczycy", "Trzepot skrzydeł" i wielu innych.

Serial "Przepis na życie" z Dorotą Segda w roli głównej powstał na podstawie popularnej powieści o tym samym tytule autorstwa Katarzyny Grocholi.

Katarzyna Grochola mieszka we Wrocławiu, skąd pochodzi i gdzie spędziła młodość. W tym mieście dzieje się akcja wielu jej książek.

Ulubionymi autorami samej Katarzyny Grocholi są m.in. Remigiusz Mróz, Stephen King, Agatha Christie i Harlan Coben.

5 Podobnych Artykułów

 1. Najciekawsze Książki o LGBTQ+: Wybór dla wszystkich, którzy cenią wartości różnorodności
 2. Isabel Allende - mistrzyni literatury latynoamerykańskiej
 3. Darmowe ebooki dla dzieci - Pobierz za darmo ebooki i bajki dla dzieci
 4. Jaki czytnik ebook wybrać w 2023? Poradnik dla początkujących
 5. Dan Brown - nowa książka z Robertem Langdonem: jakiezagadki przedstawia?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ignacy Szymański
Ignacy Szymański

Hej! Tutaj współczesny bibliofil! Odkrywam literackie horyzonty za pomocą e-booków. Recenzuję cyfrowe opowieści, analizuję formę i treść. Uwielbiam unikalne słowa i skomplikowane intrygi. Jeśli elektroniczne strony to Twój żywioł, dołącz do mnie w literackiej podróży!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły