12 wspaniałych książek dla przedszkolaków to zestawienie najlepszych tytułów książkowych, które pomogą rozwijać zainteresowania czytelnicze u najmłodszych. W artykule znajdziesz propozycje książek edukacyjnych, bajek i opowiadań, które spodobają się dzieciom w wieku przedszkolnym. Dowiesz się, jakie tytuły warto wybrać, by rozbudzić wyobraźnię i kreatywność maluchów oraz by wspierać rozwój mowy i myślenia. Poznasz książki, które pobudzą ciekawość świata u Twojego dziecka i zachęcą je do samodzielnego czytania. Sprawdź przegląd najciekawszych propozycji literatury dziecięcej, które umilą czas w przedszkolu oraz w domu.
Książki edukacyjne
"Alfabet" - książka edukacyjna Anny Łochowskiej
"Alfabet" to świetna książka edukacyjna dla dzieci w wieku przedszkolnym, która wprowadzi maluchy w świat liter. Na jej kartach znajdują się kolorowe ilustracje przedstawiające zwierzęta, rośliny i przedmioty, których nazwy zaczynają się na kolejne litery alfabetu. Dzięki temu nauka liter staje się dla maluchów zabawą. Książka zawiera dużo ciekawostek na temat przedstawionych obiektów, co pobudza ciekawość i rozwija słownictwo. Polecam ją szczególnie rodzicom, którzy chcą wprowadzić pociechę w świat nauki czytania i pisania.
"Liczby" - książka edukacyjna Marty Galewskiej-Kustra
Kolejną świetną pozycją edukacyjną jest książka "Liczby" Marty Galewskiej-Kustra. Publikacja wprowadza najmłodszych czytelników w matematyczny świat cyfr i liczb. Na jej kartach dzieci odnajdą kolorowe ilustracje przedstawiające od 1 do 10 elementów - kropek, kwiatków, zwierząt itd. Towarzyszą im wierszyki utrwalające kolejne liczby. Książka zachęca do liczenia i kojarzenia liczby z ilością. Jej atutem jest to, że łączy zabawę z edukacją matematyczną. Gorąco polecam ją rodzicom przedszkolaków.
"Poznajemy zawody" - książka edukacyjna Agaty Widzowskiej
Trzecią pozycją edukacyjną, którą warto kupić maluchowi, jest książka "Poznajemy zawody" Agaty Widzowskiej. Publikacja zawiera kolorowe ilustracje przedstawiające ludzi wykonujących popularne zawody - lekarza, policjanta, strażaka, nauczyciela i wiele innych. Każda ilustracja opatrzona jest krótkim opisem danego zawodu oraz ciekawostkami z nim związanymi. Dzięki tej książce dziecko pozna świat dorosłych i role społeczne ludzi. Pozycja rozbudza ciekawość i zachęca do zadawania pytań. Polecam ją szczególnie tym rodzicom, którzy chcą poszerzyć horyzonty swoich pociech.
Bajki i opowiadania
"O krasnoludkach i sierotce Marysi" - Maria Konopnicka
Wśród bajek i opowiadań jedną z najpiękniejszych pozycji jest zbiór baśni Marii Konopnickiej pt. "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Znajdziemy w nim tak ukochane przez dzieci historie, jak "O krasnoludkach i sierotce Marysi", "O rybaku i złotej rybce" oraz "Calineczka". Baśnie Konopnickiej budzą wyobraźnię, uczą empatii i wrażliwości. Ich piękny, poetycki język rozwija u dzieci zamiłowanie do literatury. Gorąco polecam ten zbiór baśni każdemu rodzicowi marzącemu wychować wrażliwego czytelnika.
"Legendy polskie" - Anna Czerwińska-Rydel
Kolejną świetną pozycją są "Legendy polskie" Anny Czerwińskiej-Rydel. Jest to wspaniały zbiór legend związanych z najpiękniejszymi zakątkami Polski - m.in. o smoku wawelskim, warszawskiej syrence, hejnale mariackim. Legendarne opowieści wprowadzą dziecko w świat polskiej historii i tradycji. Ich magiczny charakter zapewni świetną zabawę i rozbudzi wyobraźnię malucha. Gorąco polecam tę pozycję!
"Bajki" - Ignacy Krasicki
Klasyką literatury dziecięcej są "Bajki" Ignacego Krasickiego. Są to krótkie, rymowane historie o zwierzętach, które mają pouczający charakter. Uczą one mądrości życiowych i dobrych wartości. "Bajki" Krasickiego od wieków bawią i wychowują kolejne pokolenia dzieci. Ich ponadczasowa wartość sprawia, że powinny znaleźć się w biblioteczce każdego przedszkolaka. Gorąco je polecam!
Książki rozwijające kreatywność
"Co tam się dzieje?" - książka ze zdjęciami Alain Broutin
Rozwijanie kreatywności u dziecka możliwe jest dzięki takim książkom, jak "Co tam się dzieje?" Alain Broutin. Jest to pozycja pełna tajemniczych, czarno-białych zdjęć przedstawiających rozmaite scenerie - las, plażę, miasto itd. Zadaniem dziecka jest opowiedzenie historii widocznej na fotografii. Książka pobudza wyobraźnię i zachęca do tworzenia własnych opowiadań. Doskonale rozwija umiejętności kreatywnego myślenia.
"Kolorowanki" - seria wydawnictwa Wilga
Znakomitym pomysłem na rozwijanie zdolności plastycznych są różnego rodzaju kolorowanki. Seria wydawnictwa Wilga zawiera kolorowanki dla dziewczynek i chłopców z motywami zwierząt, pojazdów, krajobrazów itd. Dają one możliwość eksperymentowania z kolorami i rozwijają sprawność manualną. To doskonała książka dla każdego małego artysty!
"Moje książeczki z naklejkami" - seria wydawnictwa Djeco
Inną ciekawą propozycją rozwijającą zdolności plastyczne są książeczki z naklejkami wydawnictwa Djeco. Zawierają one kolorowe tła do przyozdabiania przeróżnymi naklejkami. Dziecko uczy się komponowania i łączenia elementów w całość. Dodatkową zaletą tych książeczek jest rozwijanie motoryki małej poprzez wymagające precyzji naklejanie. Gorąco polecam je wszystkim rodzicom małych artystów!
Książki interaktywne
"Kto to?" - książka dotykowa wydawnictwa Djeco
Wśród książek interaktywnych na uwagę zasługuje publikacja "Kto to?" wydawnictwa Djeco. Jest to kartonowa książeczka z okienkami, pod którymi kryją się różne faktury. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, co się pod nimi znajduje - piórka, futro, rybie łuski itd. Książka rozwija zmysł dotyku, uczy spostrzegawczości i koncentracji. Doskonała propozycja dla ciekawskich maluchów!
"Ukryte obrazki" - książka z zadaniami Anity Jermakowej
Równie ciekawą pozycją interaktywną są "Ukryte obrazki" Anity Jermakowej. Jest to książka pełna zagadek - dziecko musi odnaleźć obrazki ukryte na barwnych ilustracjach. Poszukiwanie wymaga dużej uwagi i spostrzegawczości, dostarczając świetnej zabawy. Książka doskonale ćwiczy umiejętność koncentracji i uważnej obserwacji. Będzie ulubioną rozrywką każdego bystrego przedszkolaka!
"1000 naklejek" - książka aktywna Anety Cwalińskiej-Mikołajewskiej
Na koniec polecam książkę aktywną "1000 naklejek" Anety Cwalińskiej-Mikołajewskiej. Jest to kolorowanka, którą dziecko samodzielnie przyozdabia, naklejając różnorodne naklejki. Możliwość kreatywnego udekorowania kart zwiększa atrakcyjność tej pozycji. Naklejanie elementów kształtuje precyzję ruchów i zręczność manualną. To świetna zabawa dla każdego małego artysty!
Mam nadzieję, że przedstawiony przeze mnie przegląd 11 najlepszych książek dla przedszkolaków okazał się pomocny i dostarczył Czytelnikom wielu ciekawych inspiracji na urozmaicenie domowej biblioteczki malucha. Życzę udanych wyborów i wspaniałych chwil spędzonych na wspólnym czytaniu z dzieckiem!
Książki rozwijające wyobraźnię
"Baśnie i bajki polskie" - zbiór baśni ludowych
"Baśnie i bajki polskie" to nieoceniony zbiór ponad 100 baśni, legend i bajek ludowych zebrane przez wybitnych etnografów i folklorystów. Odnajdziemy tu takie klechdy jak "Mądra i głupia córka", "Zaczarowana kaśka", "Jak Wawel smok porwał" i wiele innych barwnych historii osadzonych w polskiej kulturze ludowej. Te ponadczasowe opowieści rozbudzą i wesprą rozwój wyobraźni każdego dziecka. Gorąco polecam!
"Baśnie" Hans Christian Andersen
Klasyką literatury dziecięcej są ponadczasowe "Baśnie" Hansa Christiana Andersena. Ich bohaterami są m.in. brzydkie kaczątko, królowa śniegu czy dziewczynka z zapałkami. Baśnie duńskiego pisarza budzą wyobraźnię, uczą empatii i przekazują ważne treści wychowawcze. Ich wzruszające historie na zawsze pozostają w pamięci czytelnika. Gorąco polecam je każdemu rodzicowi pragnącemu rozwinąć wrażliwość swojego dziecka.
"Opowieści z Narnii" C.S. Lewis
Wśród książek rozwijających wyobraźnię nie sposób pominąć cyklu "Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa. To już klasyka gatunku fantasy, której bohaterami są dzieci przenoszące się do magicznej krainy zamieszkanej przez fauny, centaury i mówiące zwierzęta. Te barwne historie wprowadzą każde dziecko w świat fantasy, pobudzając bujną wyobraźnię. Serdecznie polecam!
Książki wspierające rozwój emocjonalny
"Zaczarowana zagroda" - Małgorzata Strękowska-Zaremba
"Zaczarowana zagroda" Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby to ciepła i mądra bajka terapeutyczna o zwierzętach, które uczy empatii i radzenia sobie z trudnymi emocjami. Jej bohaterami są m.in. smutna żabka, zły wilk i nieśmiała myszka. Bajka pomoże dziecku zrozumieć i nazwać uczucia oraz poradzić sobie z lękami. Polecam ją wszystkim rodzicom dbającym o rozwój emocjonalny malucha.
"Moje emocje" - Paulina Jastrzębska
Doskonałą książką uczącą rozpoznawania i nazywania emocji jest "Moje emocje" Pauliny Jastrzębskiej. Publikacja zawiera historyjki obrazkowe o zwierzętach przeżywających rozmaite uczucia - radość, smutek, złość, strach. Dziecko uczy się na ich przykładzie identyfikować własne emocje. Książka ma dużą wartość terapeutyczną i wychowawczą. Gorąco ją polecam!
"Porozmawiajmy o uczuciach" - Amerykan Psychological Association
Bardzo pomocną książką jest także "Porozmawiajmy o uczuciach" opracowana przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Publikacja w przystępny sposób tłumaczy dzieciom świat emocji - czym są, skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić. Profesjonalna w treści, a przyjazna w formie - idealna do pracy nad rozwojem emocjonalnym przedszkolaka. Polecam z całego serca!
Książki rozwijające mowę
"Rymowanki" - Joanna Kożuchowska
Doskonałą pomocą w usprawnianiu mowy dziecka są "Rymowanki" Joanny Kożuchowskiej. To zbiór krótkich wierszyków i wyliczanek, które uczą poprawnej wymowy trudnych głosek i ćwiczą płynność mówienia. Ich rytmiczna forma ułatwia zapamiętywanie. Dziecko powtarzając rymowanki, zwiększa zasób słownictwa i rozwija komunikację językową. Gorąco polecam!
"Wierszyki łamiące języki" - Agnieszka Frączek
Podobną funkcję pełni książka "Wierszyki łamiące języki" Agnieszki Frączek. Zawiera ona zabawne, trudne do wymówienia rymowanki, które świetnie usprawniają aparat mowy dziecka. Ich "językowe" zagadki bawią przedszkolaka i zachęcają do nauki poprawnej wymowy. To doskonała pomoc logopedyczna w atrakcyjnej formie. Polecam z czystym sercem!
"Wiersze i opowiadania logopedyczne" - Dorota Kaczmarek
Na koniec polecam zbiór "Wiersze i opowiadania logopedyczne" Doroty Kaczmarek. Jest to kompleksowe kompendium tekstów logopedycznych utrwalających prawidłową wymowę wszystkich głosek. Treści dobrane są odpowiednio do grup wiekowych. Regularne czytanie tych tekstów bardzo skutecznie usprawnia mowę dziecka. To niezbędnik każdego logopedy i rodzica!
Mam nadzieję, że ten obszerny przegląd najlepszych książek dla przedszkolaków będzie dla Państwa inspirujący i pomocny w wyborze interesujących pozycji dla Waszych pociech. Życzę wielu radosnych chwil spędzonych na wspólnym czytaniu z dzieckiem!
Podsumowanie
Podsumowując, przedstawione przeze mnie książki to jedynie wybrane propozycje spośród bogatej oferty literatury dziecięcej dostępnej na rynku. Mam nadzieję, że artykuł dostarczył cennych inspiracji i ułatwił wybór odpowiednich tytułów, które będą nie tylko źródłem radości, ale i wsparciem rozwoju Waszych przedszkolaków. Czytanie rozwija wiedzę, kreatywność i empatię dziecka, a także wzmacnia więź z rodzicem. Dlatego zachęcam do jak najczęstszego sięgania po książki już od najmłodszych lat! Życzę udanych lektur i wspaniałych chwil z książką!