Kim jest autor książki Opowieści z Narnii - poznaj historię C.S. Lewisa

Kim jest autor książki Opowieści z Narnii - poznaj historię C.S. Lewisa
Autor Amalia Zakrzewska
Amalia Zakrzewska31 października 2024 | 6 min

C.S. Lewis (1898-1963) to wybitny brytyjski pisarz i myśliciel, który stworzył jedną z najpopularniejszych serii książek fantasy wszech czasów - Opowieści z Narnii. Urodził się w Belfaście. Przeszedł fascynującą duchową transformację. Początkowo był ateistą. Później powrócił do wiary chrześcijańskiej. Jego doświadczenia wojenne głęboko wpłynęły na twórczość. Bliska przyjaźń z J.R.R. Tolkienem i współpraca w grupie Inklingów ukształtowały jego literacką drogę.

Najważniejsze informacje:
  • Autor kultowej serii Opowieści z Narnii (7 tomów)
  • Sprzedano ponad 120 milionów egzemplarzy jego książek
  • Łączył w twórczości elementy fantasy z symboliką religijną
  • Był uznanym filozofem i teologiem
  • Tworzył zarówno literaturę dziecięcą, jak i poważne prace naukowe
  • Jego najbardziej znana książka to "Lew, czarownica i stara szafa" (1950)

C.S. Lewis - podstawowe informacje o autorze Opowieści z Narnii

Autor książki Opowieści z Narnii, Clive Staples Lewis, urodził się 29 listopada 1898 roku w Belfaście i zmarł 22 listopada 1963 roku. Ten brytyjski pisarz zasłynął przede wszystkim jako twórca Narnii, choć jego dorobek literacki jest znacznie szerszy.

  • Stworzenie kultowej serii Opowieści z Narnii (7 tomów)
  • Sprzedaż ponad 120 milionów egzemplarzy książek na całym świecie
  • Działalność w prestiżowej grupie literackiej Inklingowie
  • Uznane prace naukowe z zakresu literatury średniowiecznej
  • Wpływowe eseje o tematyce religijnej i filozoficznej

Dlaczego C.S. Lewis stworzył Opowieści z Narnii?

Doświadczenia wojenne i duchowa transformacja C.S. Lewisa znacząco wpłynęły na powstanie serii. Początkowo był ateistą, jednak późniejszy powrót do wiary chrześcijańskiej ukształtował jego wizję fantastycznego świata. Te osobiste przeżycia zainspirowały go do stworzenia uniwersum pełnego symboliki religijnej.

Pisarz Opowieści z Narnii chciał stworzyć opowieść, która połączy elementy fantasy z głębokim przesłaniem moralnym. Fascynacja mitologią i baśniami pozwoliła mu stworzyć wielowymiarowy świat. Jego przyjaźń z J.R.R. Tolkienem dodatkowo wpłynęła na kształt serii.

Czytaj więcej: Nieznane książki Antona Czechowa - poznaj zapomniane dzieła mistrza literatury

Powstanie serii Opowieści z Narnii

Kto napisał Opowieści z Narnii? C.S. Lewis pracował nad serią w latach 1949-1954, tworząc każdą część z niezwykłą starannością. Pierwsze szkice powstały jeszcze w czasie jego pracy na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Autor Lew, Czarownica i stara szafa rozpoczął pisanie od najbardziej znanej części serii. Książka ta powstała jako pierwsza, choć chronologicznie nie jest początkiem opowieści.

Ciekawostka: C.S. Lewis należał do grupy Inklingowie wraz z J.R.R. Tolkienem. Podczas regularnych spotkań w pubie "Eagle and Child" w Oksfordzie, pisarze czytali i omawiali swoje powstające dzieła, w tym fragmenty Opowieści z Narnii i Władcy Pierścieni.

Wszystkie części Opowieści z Narnii

Zdjęcie Kim jest autor książki Opowieści z Narnii - poznaj historię C.S. Lewisa

Kompletna seria C.S. Lewis książki z cyklu Narnia składa się z siedmiu tomów. Każda część przedstawia inną historię z magicznego świata Narnii.

Tytuł Rok wydania
Lew, czarownica i stara szafa 1950
Książę Kaspian 1951
Podróż Wędrowca do Świtu 1952
Srebrne krzesło 1953
Koń i jego chłopiec 1954
Siostrzeniec czarodzieja 1955
Ostatnia bitwa 1956

Symbolika w twórczości C.S. Lewisa

W dziełach C.S. Lewisa występują liczne odwołania do chrześcijaństwa. Postać lwa Aslana symbolizuje Chrystusa, a jego ofiara nawiązuje do biblijnego odkupienia.

Twórca Narnii wykorzystał również motywy z mitologii greckiej i rzymskiej. Jego świat zamieszkują fauny, centaury i driady, co tworzy bogatą mozaikę kulturową.

W swoich książkach Lewis umiejętnie łączy elementy różnych tradycji. Dzięki temu stworził uniwersalną opowieść o walce dobra ze złem.

Globalny sukces Opowieści z Narnii

Seria osiągnęła niebywały sukces komercyjny, sprzedając się w nakładzie przekraczającym 120 milionów egzemplarzy. Książki zostały przetłumaczone na ponad 47 języków. Doczekały się również wielu adaptacji filmowych i teatralnych.

Popularność Opowieści z Narnii nie słabnie od ponad 70 lat. Seria trafia do kolejnych pokoleń czytelników. Stała się klasykiem literatury dziecięcej na całym świecie.

Wpływ C.S. Lewisa na literaturę dziecięcą

C.S. Lewis zrewolucjonizował sposób pisania fantasy dla młodych czytelników. Pokazał, że literatura dziecięca może poruszać poważne tematy filozoficzne i moralne.

Jego styl pisania wpłynął na wielu współczesnych autorów fantasy. Udowodnił, że książki dla dzieci mogą być równie wartościowe jak literatura dla dorosłych.

Wprowadził do literatury dziecięcej złożone wątki religijne i filozoficzne. Zrobił to w sposób przystępny i fascynujący dla młodego czytelnika.

Inne dzieła C.S. Lewisa

C.S. Lewis tworzył nie tylko literaturę dziecięcą. Był autorem licznych prac naukowych i esejów filozoficznych. Napisał również autobiografię "Zaskoczony radością".

  • Trylogia międzyplanetarna: "Z milczącej planety", "Perelandra", "Ta ohydna siła"
  • Listy diabła do diabła: satyryczne spojrzenie na ludzką naturę
  • Problem cierpienia: rozważania filozoficzno-religijne
  • Cztery miłości: analiza różnych rodzajów miłości
  • Wielki rozwód: alegoryczna powieść o niebie i piekle

Dziedzictwo literackie C.S. Lewisa - od Narnii po współczesność

C.S. Lewis pozostawił po sobie wyjątkową spuściznę literacką, której sercem stały się Opowieści z Narnii. Siedem tomów serii, sprzedanych w ponad 120 milionach egzemplarzy, nadal zachwyca czytelników na całym świecie. To nie tylko opowieści fantasy, ale przede wszystkim uniwersalne historie o odwadze, przyjaźni i moralności.

Droga życiowa twórcy Narnii - od ateizmu do głębokiej wiary chrześcijańskiej - znacząco wpłynęła na jego twórczość. Współpraca z J.R.R. Tolkienem i grupa Inklingów pomogły ukształtować jego unikalny styl, łączący elementy fantasy z głęboką symboliką religijną i mitologiczną.

Jako autor książki Opowieści z Narnii, Lewis zrewolucjonizował literaturę dziecięcą, udowadniając, że może ona poruszać poważne tematy filozoficzne i moralne. Jego wpływ widoczny jest nie tylko w fantastyce, ale także w literaturze naukowej i filozoficznej, gdzie pozostawił po sobie znaczący dorobek intelektualny.

Źródło:

[1]

https://www.mediarodzina.pl/seria/opowiesci-z-narnii/

[2]

https://pl.wikipedia.org/wiki/C.S._Lewis

[3]

https://czytajpl.pl/2018/11/29/c-s-lewis-ciekawostki-o-autorze-opowiesci-z-narnii/

Najczęstsze pytania

Pierwsza część serii, "Lew, czarownica i stara szafa", została napisana i opublikowana w 1950 roku. Lewis pracował nad nią intensywnie po zakończeniu II wojny światowej, czerpiąc inspirację ze swoich doświadczeń jako opiekun dzieci ewakuowanych z Londynu podczas niemieckich nalotów.

C.S. Lewis tworzył całą serię Opowieści z Narnii przez pięć lat, w okresie od 1949 do 1954 roku. W tym czasie napisał wszystkie siedem tomów, pracując jako wykładowca na Uniwersytecie w Oksfordzie. Każdą książkę tworzył średnio przez około 8-9 miesięcy.

C.S. Lewis nie miał własnych biologicznych dzieci. Został jednak ojczymem dwóch synów Joy Davidman, którą poślubił w 1956 roku. Jego doświadczenia z pasierbami oraz wcześniejsza opieka nad ewakuowanymi dziećmi znacząco wpłynęły na jego twórczość dla młodych czytelników.

Tak, seria doczekała się kilku adaptacji filmowych. Największą popularność zdobyła kinowa trylogia wyprodukowana przez Walden Media i Disney w latach 2005-2010. Wcześniej, w 1988 roku, BBC stworzyło serial telewizyjny oparty na pierwszych czterech częściach serii.

Lewis wybrał lwa Aslana jako główną postać ze względu na symboliczne znaczenie tego zwierzęcia w kulturze i religii. Lew jest tradycyjnie uznawany za króla zwierząt i symbol odwagi, siły oraz sprawiedliwości. W chrześcijaństwie lew symbolizuje również Chrystusa.

5 Podobnych Artykułów

  1. Najciekawsze Książki o LGBTQ+: Wybór dla wszystkich, którzy cenią wartości różnorodności
  2. Komiksy Kapitan Majtas - lista wszystkich części z opisami oraz cenami
  3. Poznaj znaczenie i funkcje komentarza autora na końcu książki - poradnik
  4. Muminki - wszystkie postacie z Doliny Muminków odsłonięte
  5. W.I.T.C.H komiks: wszystko co musisz wiedzieć o magicznej serii fantasy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Amalia Zakrzewska
Amalia Zakrzewska

Jestem Amalia, a literatura to moja wielka miłość od dzieciństwa. Tutaj znajdziecie recenzje, rekomendacje oraz głębsze analizy książek, które mnie poruszyły i zainspirowały. Przeszukuję różnorodne gatunki literackie, od powieści kryminalnych po literaturę fantastyczną, i staram się dostarczyć Wam różnorodnych lektur. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły