Ta która musi umrzeć – nowa książka Millenium Davida Lagercrantza

 Ta która musi umrzeć – nowa książka Millenium Davida Lagercrantza
Autor Amalia Zakrzewska
Amalia Zakrzewska28.09.2023 | 5 min.

Seria książek Millennium autorstwa szwedzkiego pisarza Stiega Larssona zdobyła uznanie czytelników na całym świecie. Po śmierci Larssona w 2004 roku, jego dzieło postanowił kontynuować David Lagercrantz. Właśnie ukaże się kolejna, szósta już część cyklu zatytułowana "Ta która musi umrzeć".

Kiedy ukaże się nowa książka Millenium?

Premiera książki "Ta która musi umrzeć" zaplanowana jest na 7 września 2021 roku. Będzie to już szósta powieść wchodząca w skład bestsellerowego cyklu Millennium. Poprzednia część zatytułowana "Dziewczyna, która musiała umrzeć" ukazała się cztery lata temu, w 2017 roku. Fani Lisbeth Salander z niecierpliwością wyczekują więc najnowszej odsłony przygód ikonicznej bohaterki.

Jak nazywa się najnowsza część serii Millenium?

Szósta część cyklu nosi tytuł "Ta która musi umrzeć". Tytuły książek z serii Millennium często nawiązują do głównej bohaterki Lisbeth Salander, która w każdej powieści staje przed wyjątkowo trudnymi wyzwaniami. Tym razem będzie musiała stawić czoła nowemu, groźnemu przeciwnikowi, który pragnie jej śmierci. Stąd tytuł najnowszej odsłony przygód Salander - "Ta która musi umrzeć".

Kto jest autorem książki Ta która musi umrzeć?

Autorem książki "Ta która musi umrzeć" jest szwedzki pisarz David Lagercrantz. To właśnie on po śmierci Stiega Larssona został kontynuatorem jego najsłynniejszego cyklu. Dotąd Lagercrantz napisał już pięć powieści osadzonych w świecie Millennium: "Mężczyźni którzy nienawidzą kobiet", "Dziewczyna w pajęczej sieci", "Zamek w powietrzu", "Bez skazy" oraz "Dziewczyna, która musiała umrzeć". Teraz do tego grona dołącza kolejna część - "Ta która musi umrzeć".

Fabuła najnowszej części Millenium - o czym będzie książka?

 Ta która musi umrzeć – nowa książka Millenium Davida Lagercrantza

Akcja powieści "Ta która musi umrzeć" rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z poprzednich części. Lisbeth Salander nadal prowadzi życie samotniczki, pracując jako hackerka. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie zinfiltrowania firmy Whitehead devoted to the development of next-generation artificial intelligence. W trakcie pracy Lisbeth przypadkowo natrafia na ślad wskazujący na istnienie sekretnej organizacji o nazwie Sprinkle. Im głębiej Salander grzebie w tym temacie, tym bardziej naraża się niebezpiecznym ludziom. A Sprinkle za wszelką cenę chce pozbyć się natrętnej hackerki.

Główni bohaterowie powieści Ta która musi umrzeć.

W nowej książce z serii Millennium ponownie pojawią się dobrze znani czytelnikom bohaterowie. Przede wszystkim Lisbeth Salander - tytułowa dziewczyna z tatuażem smoka. To ona jest motorem napędowym fabuły i staje przed kolejnym, śmiertelnym wyzwaniem. Towarzyszyć jej będzie dziennikarz Mikael Blomkvist, wierny przyjaciel Salander. Na drugim planie pojawią się także Erika Berger czy Holger Palmgren, mentor Lizbeth z domu dziecka. Żadnego z bohaterów nie zabraknie w najnowszej odsłonie przygód Salander.

Czy Lisbeth Salander pojawi się w nowej książce?

Oczywiście! Lisbeth Salander, grana w ekranizacjach przez Noomi Rapace i Rooney Marę, jest najważniejszą bohaterką całej serii. Bez niej cykl Millennium nie mógłby istnieć. Salander pojawi się zatem także w najnowszej książce "Ta która musi umrzeć" Davida Lagercrantza. To właśnie ona jako pierwsza natknie się na ślad tajemniczej organizacji Sprinkle. A gdy zacznie drążyć ten temat, sama stanie się celem zabójców wynajętych przez Sprinkle.

Dlaczego David Lagercrantz został kontynuatorem serii?

Po nagłej śmierci Stiega Larssona w 2004 roku, przyszłość cyklu Millennium stanęła pod znakiem zapytania. Ostatecznie w 2013 roku zdecydowano, że serię będzie kontynuował David Lagercrantz - szwedzki dziennikarz i pisarz. Wybór nie był przypadkowy - Lagercrantz jako znawca twórczości Larssona był wręcz stworzony do tej roli. Dodatkowym atutem było doświadczenie w pisaniu kryminałów. Dziś już wiemy, że wybór Lagercrantza był trafiony - kontynuacje spotkały się z uznaniem fanów i krytyków.

Ile części ma dotąd cykl Millenium Stiega Larssona?

Do 2020 roku ukazało się już 5 książek napisanych przez Davida Lagercrantza, będących kontynuacją oryginalnej trylogii Stiega Larssona. Łącznie seria Millennium liczy sobie więc już 8 tomów. Pierwsze trzy napisał Larsson - były to kolejno "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", "Dziewczyna, która igrała z ogniem" oraz "Zamek z kart". Po śmierci Larssona jego dzieło kontynuował Lagercrantz. Do tej pory ukazały się jego powieści "Co nas nie zabije", "Dziewczyna w pajęczej sieci", "Zamek w powietrzu", "Bez skazy" oraz "Dziewczyna, która musiała umrzeć". Ósma część - "Ta która musi umrzeć" - ukaże się 7 września 2021 roku.

Podsumowanie

Nowa książka Davida Lagercrantza "Ta która musi umrzeć" to kolejna odsłona bestsellerowego cyklu Millennium. Premiera szóstej części przygód Lisbeth Salander zaplanowana jest na 7 września 2021 roku. Fani z niecierpliwością wyczekują możliwości ponownego spotkania z uwielbianą bohaterką i poznania dalszych losów hackerki o smoczym tatuażu. Jakie wyzwania tym razem staną na drodze Lisbeth Salander? Tego dowiemy się już niebawem sięgając po najnowszą powieść Davida Lagercrantza.

Najczęstsze pytania

Premiera książki zaplanowana jest na 7 września 2021 roku.

Tak, Lisbeth Salander jest główną bohaterką wszystkich książek z serii.

"Ta która musi umrzeć" będzie już szóstą książką cyklu napisaną przez Davida Lagercrantza.

Autorem "Ta która musi umrzeć" jest David Lagercrantz.

Książka będzie dostępna w księgarniach stacjonarnych i internetowych oraz w wersji e-book.

5 Podobnych Artykułów

  1. Najciekawsze Książki o LGBTQ+: Wybór dla wszystkich, którzy cenią wartości różnorodności
  2. Książki o więzieniu - dramatyczne opowieści zza krat: jakie są ich wyzwania?
  3. Darmowe ebooki dla dzieci - Pobierz za darmo ebooki i bajki dla dzieci
  4. Jaki czytnik ebook wybrać w 2023? Poradnik dla początkujących
  5. David Lagercrantz - seria Millennium: co przyciąga w jego kryminałach?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Amalia Zakrzewska
Amalia Zakrzewska

Jestem Amalia, a literatura to moja wielka miłość od dzieciństwa. Tutaj znajdziecie recenzje, rekomendacje oraz głębsze analizy książek, które mnie poruszyły i zainspirowały. Przeszukuję różnorodne gatunki literackie, od powieści kryminalnych po literaturę fantastyczną, i staram się dostarczyć Wam różnorodnych lektur. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły