Poznaj fascynującą historię powstania Dzieci z Bullerbyn i jej autorkę

Poznaj fascynującą historię powstania Dzieci z Bullerbyn i jej autorkę
Autor Amalia Zakrzewska
Amalia Zakrzewska5 listopada 2024 | 4 min

„Dzieci z Bullerbyn" to kultowa powieść dla dzieci autorstwa szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Książka została wydana w 1947 roku w Szwecji pod oryginalnym tytułem "Alla vi barn i Bullerbyn". Do polskich czytelników trafiła dekadę później - w 1957 roku, dzięki tłumaczeniu Ireny Szuch-Wyszomirskiej.

Najważniejsze informacje:
  • Autorką jest Astrid Lindgren - znana twórczyni literatury dziecięcej
  • Pierwsze wydanie szwedzkie: 1947 rok
  • Pierwsze wydanie polskie: 1957 rok
  • Książka została uznana za klasykę literatury dziecięcej
  • W Polsce funkcjonuje jako lektura szkolna
  • Tematyka skupia się na przygodach dzieci w szwedzkiej wiosce
  • Przekładu na język polski dokonała Irena Szuch-Wyszomirska

Kto napisał Dzieci z Bullerbyn

Autorką książki "Dzieci z Bullerbyn" jest szwedzka pisarka Astrid Lindgren. Twórczyni "Dzieci z Bullerbyn" stworzyła to wyjątkowe dzieło w 1947 roku.

Astrid Lindgren - sylwetka autorki

Pisarka "Dzieci z Bullerbyn", Astrid Lindgren, urodziła się 14 listopada 1907 roku w szwedzkiej miejscowości Vimmerby. Swoją karierę literacką rozpoczęła w latach 40. XX wieku, kiedy to wymyślała historie dla swojej córki. Stała się jedną z najbardziej wpływowych autorek literatury dziecięcej, publikując ponad 70 książek.

  • Pippi Pończoszanka (1945)
  • Dzieci z Bullerbyn (1947)
  • Mio, mój Mio (1954)
  • Karlsson z Dachu (1955)
  • Ronja, córka zbójnika (1981)

Czytaj więcej: Kim jest autor książki Ratunku marzenia - poznaj historię tej powieści

Powstanie książki Dzieci z Bullerbyn

Kto jest autorem książki "Dzieci z Bullerbyn"? Historia jej powstania jest fascynująca. Lindgren czerpała inspirację z własnego dzieciństwa spędzonego w małej szwedzkiej wiosce. Wspomnienia zabaw i przygód z tego okresu stały się fundamentem opowieści.

Pierwsze szkice powstały, gdy autorka "Dzieci z Bullerbyn" opowiadała historie swojej córce. Książka miała być początkowo zbiorem krótkich opowiadań publikowanych w szwedzkiej prasie dziecięcej.

Historia wydań książki na świecie

Zdjęcie Poznaj fascynującą historię powstania Dzieci z Bullerbyn i jej autorkę

Pierwsze wydanie "Dzieci z Bullerbyn" ukazało się w Szwecji w 1947 roku pod tytułem "Alla vi barn i Bullerbyn". Książka od razu podbiła serca młodych czytelników, co zaowocowało szybkim przekładem na inne języki. Sukces pierwszego wydania sprawił, że pisarka "Dzieci z Bullerbyn" stworzyła kolejne części przygód.

W Polsce książka zadebiutowała w 1957 roku dzięki tłumaczeniu Ireny Szuch-Wyszomirskiej. Od tego czasu stała się jedną z najpopularniejszych lektur szkolnych.

Ciekawostka: Polski tytuł "Dzieci z Bullerbyn" jest wiernym tłumaczeniem szwedzkiego oryginału, gdzie "Bullerbyn" oznacza "Hałasującą Wioskę".

O czym opowiada książka Dzieci z Bullerbyn

Książka przedstawia przygody sześciorga dzieci mieszkających w małej szwedzkiej wiosce Bullerbyn. Główna bohaterka, Lisa, wraz z przyjaciółmi: Anną, Britta, Lassem, Bossem i Olle, przeżywa niezwykłe przygody. Wydarzenia rozgrywają się w trzech gospodarstwach: Północnym, Środkowym i Południowym.

Dzieci spędzają czas na wymyślaniu zabaw, poznawaniu okolicy i przeżywaniu codziennych radości. Historia pokazuje wartość przyjaźni, rodziny i beztroskiego dzieciństwa.

Znaczenie książki w literaturze dziecięcej

"Dzieci z Bullerbyn" zrewolucjonizowały sposób pisania literatury dziecięcej. Książka wprowadziła nowy styl narracji z perspektywy dziecka. Do dziś pozostaje wzorem literatury promującej uniwersalne wartości.

Nagroda Rok
Szwedzka Nagroda Literacka 1947
Medal im. Hansa Christiana Andersena 1958

Dzieci z Bullerbyn w kulturze

W 1960 roku powstał pierwszy film na podstawie książki, wyreżyserowany przez Olle Hellboma. W 1986 roku powstał serial telewizyjny "Dzieci z Bullerbyn", który zdobył popularność w wielu krajach. Najnowsza adaptacja filmowa pochodzi z 2013 roku.

Książka doczekała się również adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych. Powstały także gry planszowe i edukacyjne inspirowane przygodami dzieci z Bullerbyn.

Dzieci z Bullerbyn - ponadczasowe dziedzictwo szwedzkiej literatury

Astrid Lindgren stworzyła jedno z najbardziej inspirujących dzieł literatury dziecięcej. "Dzieci z Bullerbyn", napisane w 1947 roku, to nie tylko książka - to świadectwo uniwersalnych wartości, które pozostają aktualne przez kolejne pokolenia.

Historia sześciorga dzieci z małej szwedzkiej wioski przekroczyła granice, docierając do młodych czytelników na całym świecie. Pierwsze polskie wydanie z 1957 roku zapoczątkowało niezwykłą podróż tej opowieści w naszym kraju, czyniąc ją jedną z najważniejszych lektur szkolnych.

Sukces "Dzieci z Bullerbyn" wykracza daleko poza karty książki - liczne adaptacje filmowe, teatralne i radiowe świadczą o ponadczasowym charakterze tej opowieści. To dowód, że proste historie o przyjaźni, rodzinie i dziecięcej radości mają moc łączenia pokoleń i kultur.

Źródło:

[1]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzieci_z_Bullerbyn

[2]

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/293762/dzieci-z-bullerbyn

[3]

https://www.empik.com/dzieci-z-bullerbyn-lindgren-astrid,p1227279372,ksiazka-p

5 Podobnych Artykułów

  1. Najciekawsze Książki o LGBTQ+: Wybór dla wszystkich, którzy cenią wartości różnorodności
  2. Komiksy Kapitan Majtas - lista wszystkich części z opisami oraz cenami
  3. Poznaj znaczenie i funkcje komentarza autora na końcu książki - poradnik
  4. Muminki - wszystkie postacie z Doliny Muminków odsłonięte
  5. W.I.T.C.H komiks: wszystko co musisz wiedzieć o magicznej serii fantasy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Amalia Zakrzewska
Amalia Zakrzewska

Jestem Amalia, a literatura to moja wielka miłość od dzieciństwa. Tutaj znajdziecie recenzje, rekomendacje oraz głębsze analizy książek, które mnie poruszyły i zainspirowały. Przeszukuję różnorodne gatunki literackie, od powieści kryminalnych po literaturę fantastyczną, i staram się dostarczyć Wam różnorodnych lektur. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły