Legalne źródła darmowych ebooków w internecie

Legalne źródła darmowych ebooków w internecie
Autor Amalia Zakrzewska
Amalia Zakrzewska29.08.2023 | 7 min.

Ebooki zyskują coraz większą popularność jako wygodna i nowoczesna forma czytania książek. Jednak nie zawsze mamy budżet na zakup wszystkich tytułów, które nas interesują. Na szczęście w internecie jest wiele sposobów, aby zdobyć darmowe ebooki legalnie. Poznając różne źródła, możemy zebrać sporą biblioteczkę bez wydawania ani grosza.

Serwisy z legalnymi ebookami

Serwisy subskrypcyjne z ebookami

Coraz popularniejsze stają się serwisy tzw. ebookowych abonamentów. Działają one na zasadzie stałej miesięcznej lub rocznej opłaty, w ramach której otrzymujemy dostęp do ogromnych zbiorów ebooków. Przykładami są Empik Go, Legimi czy Storytel. Wybierając odpowiedni pakiet, możemy poczytać setki a nawet tysiące tytułów bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Warto przejrzeć oferty promocyjne, darmowe okresy próbne oraz opcje tańszych subskrypcji z reklamami.

Serwisy z udziałem reklamodawców

Niektóre serwisy udostępniają ebooki legalnie i za darmo, zarabiając na wyświetlanych reklamach. Przykładem jest chociażby Wolne Lektury, serwis non-profit oferujący setki tytułów klasyki literatury polskiej i obcej. Reklamy są mało inwazyjne, a zbiory bogate. Podobnie działają też serwisy zagraniczne, np. Project Gutenberg.

Serwisy partnerskie wydawców

Niektórzy wydawcy decydują się udostępniać wybrane tytuły w modelu partnerskim. Oznacza to, że można legalnie pobrać ebooka na własny użytek z serwisu partnerskiego wydawnictwa. Przykładem jest Znak.pl i setki ebooków dostępnych po rejestracji. Wydawcy liczą, że zachęcą w ten sposób nowych czytelników do zakupu kolejnych książek.

Wyszukiwarki ebooków i katalogi online

Wyszukiwarki dedykowane ebookom

Aby szybko przeszukać internet w poszukiwaniu darmowych ebooków, warto skorzystać ze specjalnych wyszukiwarek. Przykładem jest wyszukiwarka ISBNdb, która przeszukuje zbiory bibliotek, repozytoriów i księgarni w poszukiwaniu podanego tytułu lub ISBN. Pozwala szybko sprawdzić dostępność danej pozycji jako legalnego, darmowego ebooka.

Katalogi online bibliotek cyfrowych

Ogromnym zbiorem legalnych ebooków dysponują biblioteki cyfrowe uczelni, instytutów i innych instytucji. Ich katalogi online pozwalają wyszukać konkretny tytuł lub frazę i sprawdzić, czy jest dostępny jako darmowy ebook. Przykładami są katalogi bibliotek Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego czy biblioteki Narodowej.

Bazy danych wydawców i księgarń internetowych

Również bazy danych większych wydawców i księgarń internetowych pozwalają wyszukać promocyjne i darmowe ebooki. Przykładowo Lubimyczytać.pl umożliwia zaawansowane wyszukiwanie wśród setek tysięcy tytułów z filtrami, także po cenie 0 zł. Podobne funkcje mają księgarnie Gandalf, Nexto, Woblink.

Biblioteki internetowe udostępniające ebooki

Biblioteki publiczne

Coraz więcej bibliotek publicznych udostępnia swoje zbiory także w formie ebooków. Aby z nich skorzystać, trzeba zapisywać się do konkretnych bibliotek i korzystać z wypożyczalni internetowych. Przykładowo biblioteka legionowo.pl oferuje setki ebooków zróżnicowanej tematyki w modelu wypożyczeń online.

Biblioteki uczelniane

Studenci i pracownicy uczelni mogą korzystać z bogatych zbiorów bibliotek akademickich. Wiele z nich udostępnia książki także w formie ebooków poprzez specjalne serwisy biblioteczne online. Przykładowo biblioteka Politechniki Gdańskiej oferuje ponad 13 tysięcy tytułów ebooków dla swojej społeczności.

Biblioteki specjalistyczne

Istnieją też biblioteki specjalizujące się w literaturze z określonych dziedzin, udostępniające zbiory online. Przykładem jest dolnośląska biblioteka cyfrowa Politechniki Wrocławskiej z ponad 5,5 tysiącami publikacji technicznych i naukowych dostępnych jako bezpłatne ebooki.

Serwisy autorskie i self-publishingowe

Legalne źródła darmowych ebooków w internecie

Blogi i strony autorów

Wiele ciekawych ebooków, w tym niszowych i specjalistycznych, można znaleźć na blogach i stronach ich autorów. Często udostępniają oni swoje publikacje za darmo w formacie PDF lub ePUB, aby dotrzeć do szerszego grona czytelników. Warto polować na takie strony, korzystając z wyszukiwarek internetowych.

Serwisy self-publishingowe

Na serwisach self-publishingowych, gdzie każdy może wydać własną książkę, często natrafimy na ciekawe promocje z darmowymi ebookami. Przykładami są Publio.pl, Autor.pl czy Nasza Księgarnia. Warto przeglądać zakładki z darmowymi pozycjami lub promocjami.

Repozytoria prac naukowych

W repozytoriach, gdzie publikowane są naukowe i akademickie prace, również znajdziemy czasem ciekawe pozycje w formie darmowych ebooków. Przykładem jest repozytorium CeON z ponad 100 tysiącami prac naukowych polskich badaczy.

Promocje wydawców ebooków

Darmowe fragmenty i rozdziały

Wydawcy często udostępniają za darmo fragmenty książek, rozdziały lub próbki w formie ebooka, aby zainteresować kupnem pełnej wersji. Przykładowo wydawnictwo Helion umożliwia pobranie darmowych próbek wielu nowości wydawniczych w formacie PDF.

Okazjonalne darmowe ebooki

Na stronach i w newsletterach wydawców pojawiają się okazjonalne promocje z darmowymi ebookami. Przykładowo wydawnictwo Znak czasami oferuje wybraną książkę w formie ebooka za 0 zł przez ograniczony czas. Warto śledzić tego typu akcje promocyjne.

Konkursy wydawców na darmowe ebooki

Niektórzy wydawcy organizują konkursy, w których do wygrania są darmowe ebooki. Na przykład wydawnictwo HardeN ax ogłasza regularnie konkursy z nagrodami w postaci kodów na pobranie ebooków ze swojej oferty. Takie konkursy warto śledzić i w nich uczestniczyć.

Inne sposoby zdobywania darmowych ebooków

Grupy miłośników książek w mediach społecznościowych

W mediach społecznościowych działają liczne zamknięte i otwarte grupy miłośników książek, którzy wymieniają się często informacjami o darmowych ebookach i promocjach. Przykładem jest grupa Ebooki za darmo na Facebooku. Warto dołączyć do kilku takich grup i śledzić publikowane tam posty.

Newslettery i powiadomienia o promocjach

Warto zapisywać się na newslettery ulubionych wydawców, księgarń internetowych i serwisów z ebookami. Wysyłają one często informacje o darmowych ebookach, okazjonalnych promocjach i innych ofertach. Pozwalają trzymać rękę na pulsie i jako pierwsi dowiadywać się o darmowych pozycjach.

Dotarcie bezpośrednio do autora

Czasem udaje się dotrzeć bezpośrednio do autora interesującej nas książki i grzecznie zapytać o możliwość otrzymania jego dzieła w formie darmowego ebooka. Niektórzy chętnie odpowiadają na takie prośby fanów i udostępniają pliki. Choć nie zawsze się udaje, może być to sposób na legalne pozyskanie wymarzonej pozycji.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele sposobów na legalne i darmowe pozyskiwanie ebooków w internecie. Wystarczy tylko poświęcić chwilę, aby wyszukać interesującą nas pozycję w zasobach bibliotek cyfrowych, na stronach wydawców czy w katalogach internetowych. Dzięki temu można zebrać bogatą kolekcję ulubionych książek i publikacji bez wydawania ani grosza. Trochę wysiłku pozwoli poczytać tytuły, na które aktualnie nas nie stać. Pamiętajmy tylko, aby korzystać z legalnych źródeł i wspierać twórców, kupując ich książki, gdy tylko pozwoli nam na to budżet.

Najczęstsze pytania

Najwięcej darmowych tytułów znajdziemy w bibliotekach cyfrowych uczelni, serwisach non-profit typu Wolne Lektury oraz na stronach samych wydawców w ramach okazjonalnych promocji.

Aby pobrać darmowe ebooki z biblioteki, trzeba znaleźć tytuł w katalogu online, a następnie zalogować się (np. podając numer karty bibliotecznej) i pobrać plik na dysk lub do czytnika ebooków.

Nie, darmowe i promocyjne ebooki są przeznaczone tylko do użytku osobistego. Nie wolno ich kopiować ani odsprzedawać bez zgody wydawcy.

Darmowe zagraniczne ebooki warto szukać np. na stronie Project Gutenberg, w internetowych oddziałach bibliotek uniwersyteckich oraz na autorskich blogach i stronach pisarzy.

Do czytania ebooków w formatach ePUB, MOBI, PDF wystarczy darmowy program Calibre. Ebooki można też czytać na czytnikach dedykowanych tylko do tego celu lub na smartfonach/tabletach.

5 Podobnych Artykułów

  1. Najciekawsze Książki o LGBTQ+: Wybór dla wszystkich, którzy cenią wartości różnorodności
  2. Książki o więzieniu - dramatyczne opowieści zza krat: jakie są ich wyzwania?
  3. Nora Roberts najnowsze książki 2023 - lista bestsellerów autorki
  4. Jak czytać ebooki i epub na telefonie? Poradnik 2023
  5. David Lagercrantz - seria Millennium: co przyciąga w jego kryminałach?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Amalia Zakrzewska
Amalia Zakrzewska

Jestem Amalia, a literatura to moja wielka miłość od dzieciństwa. Tutaj znajdziecie recenzje, rekomendacje oraz głębsze analizy książek, które mnie poruszyły i zainspirowały. Przeszukuję różnorodne gatunki literackie, od powieści kryminalnych po literaturę fantastyczną, i staram się dostarczyć Wam różnorodnych lektur. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły