Książki fantasy - najciekawsze cykle i serie

Książki fantasy - najciekawsze cykle i serie
Autor Amalia Zakrzewska
Amalia Zakrzewska13.08.2023 | 9 min.

Literatura fantasy to niezwykle bogaty i zróżnicowany gatunek, który zachwyca czytelników na całym świecie od wielu dziesięcioleci. Wśród setek powieści i cykli fantasy znajdują się prawdziwe arcydzieła, do których warto wracać i które zapewniają niezwykłą, pełną magii przygodę na kartach książki. W niniejszym artykule przyjrzymy się najciekawszym i najważniejszym sagom fantasy, zarówno tym powszechnie znanym, jak i mniej rozpoznawalnym perełkom tego gatunku.

Wiedźmińskie cykle fantasy Andrzeja Sapkowskiego

Andrzej Sapkowski to obecnie najbardziej rozpoznawalny polski autor fantasy na świecie. Jego cykl o przygodach wiedźmina Geralta zdobył uznanie milionów czytelników i zainspirował niezwykle popularną serię gier wideo oraz serial Netflixa. Cykl Sapkowskiego składa się z pięciu powieści i dwóch tomów opowiadań osadzonych w mrocznym, pełnym potworów świecie inspirowanym słowiańską mitologią. Książki te wprowadzają czytelnika w szczegóły trudnej profesji wiedźmina, mutantów wytrenowanych do zabijania stworów. Geralt, tytułowy wiedźmin, musi radzić sobie nie tylko z walką z bestiami, ale też z ludzkimi intrygami i polityką. Cykl Sapkowskiego odznacza się niebanalną fabułą, doskonałym, pełnym humoru dialogami i niezwykle barwnymi opisami fantastycznego świata.

Oprócz przygód Geralta, Sapkowski stworzył również znakomitą trylogię husycką. Akcja tych powieści osadzona jest w realiach XV-wiecznych Czech, w czasie wojen husyckich. Autor z dużą dbałością o historyczne realia przedstawia losy Reinmara z Bielawy, byłego rycerza Zakonu Krzyżackiego. Trylogia łączy elementy historycznej powieści przygodowej z wątkami fantasy.

Cykl o Wiedźminie Geralcie

Cykl przygód Geralta z Rivii obejmuje pięć powieści: "Krew elfów", "Czas pogardy", "Chrzest ognia", "Wieża Jaskółki" i "Pani Jeziora" oraz dwa tomy opowiadań - "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia". Książki te przedstawiają losy tytułowego wiedźmina, który wędruje po Kontynencie, zabijając potwory za pieniądze. Geralt musi radzić sobie nie tylko z walką, ale też z podejrzliwością i nienawiścią ze strony ludzi. Choć pozbawiony emocji z powodu mutacji, Geralt stopniowo odzyskuje człowieczeństwo i uczucia.

Opowiadania ze świata Wiedźmina

Opowiadania "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia" są zbiorem luźno powiązanych historii, które poszerzają wiedzę o świecie przedstawionym i wprowadzają ważne postacie, jak na przykład czarodziejkę Yennefer. Fabuła opowiadań obejmuje wydarzenia sprzed akcji powieści i stanowi świetne wprowadzenie do cyklu.

Trylogia husycka Sapkowskiego

Trylogia husycka składa się z książek "Narrenturm", "Boży bojownicy" i "Lux perpetua" i przedstawia losy Reinmara z Bielawy. Akcja rozgrywa się podczas wojen husyckich w XV-wiecznych Czechach. Sapkowski z dużą dbałością odkreślił historyczne realia, a akcję wzbogacił o elementy fantasy, jak na przykład demony i czarnoksiężników. Trylogia łączy wciągającą fabułę z wnikliwą analizą psychologiczną bohaterów.

Świat Dysku Terry'ego Pratchetta

Terry Pratchett jest autorem kilkudziesięciu powieści fantasy, których akcja toczy się na Dysku - płaskim świecie, który spoczywa na grzbiecie czterech słoni stojących na skorupie żółwia A'tuin. Książki Pratchetta łączą absurdalny humor z parodią typowych fantasy i głęboką, choć nie pozbawioną ironii filozofią. Najważniejszymi cyklami Pratchetta są powieści o Straży Ankh-Morpork oraz o nastoletniej czarownicy Tiffany Weh.

Cykl powieści o Straży Ankh-Morpork

Cykl ten skupia się na perypetiach Straży Miejskiej w największym mieście Dysku, Ankh-Morpork. Głównymi bohaterami są dowódca Straży Sam Vimes, kapitan Karot Żelazna Stopa oraz sierżant Angua. Pratchett kpiarsko, lecz z sympatią przedstawia absurdy życia w wielkim mieście i organizacji policyjnej. Cykl łączy kryminał z ostrą satyrą społeczną.

Opowiadania z cyklu o Tiffany Weh

Młoda Tiffany Weh uczy się zawodu czarownicy u boku starszych koleżanek. Książki o Tiffany łączą motywy dorastania z humorem i magią. Pratchett z sympatią przedstawia trudy i wątpliwości młodej idealistki oraz jej relacje z ekscentrycznymi czarownicami.

Inne powieści osadzone na Dysku

Oprócz głównych cykli, na Dysku rozgrywa się wiele innych powieści Pratchetta, jak choćby historia niefortunnego czarodzieja Rincewinda czy losy Śmierci, który stara się lepiej zrozumieć ludzi. Książki te odznaczają się charakterystycznym dla Pratchetta, absurdalnym humorem i zręczną parodią klasycznych motywów fantasy.

Sadze fantasy o Shannarze Terry'ego Brooksa

Shannara to klasyczny high fantasy świat stworzony przez amerykańskiego pisarza Terry'ego Brooksa. Brooksa napisał kilkanaście powieści osadzonych w tym świecie, zarówno tworzących spójne cykle, jak i luźno powiązanych historii. Shannara stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych fantastycznych krain, a książki Brooksa od lat cieszą się niesłabnącą popularnością.

Oryginalna trylogia Shannary

Pierwsze powieści osadzone w Shannarze to klasyczna trylogia "Miecz Shannary", "Elfstonesy Shannary" i "Wishsong Shannary". Opowiadają one o losach rodu Ohmsfordów walczących z demonicznym czarnoksiężnikiem. Trylogia wprowadza czytelnika w realia świata, jego historię, magię i rasy zamieszkujące kontynent Cztery Ziemie.

Późniejsze cykle rozgrywające się w Shannarze

Później Brooks napisał wiele dalszych powieści osadzonych w Shannarze, zarówno będących kontynuacjami losów bohaterów oryginalnej trylogii, jak i opowiadających nowe historie w tym świecie. Do najważniejszych należą "Dziedzictwo Shannary", "Kroniki Shannary" oraz "Opowieści z Shannary". Brooks stworzył rozbudowaną mitologię i historię tego świata.

Powieści osadzone poza Shannarą

Oprócz Shannary, Brooks stworzył też inne światy fantasy, jak Królestwo Ziemi Chaosu w trylogii "Znak Jednorożca" oraz świat genezyjski w trylogii "Legenda Króla-Zbawcy". Książki te również cechuje klasyczna fantasy fabuła i barwne postacie, choć osadzone są w innych realiach.

Najważniejsze cykle Tolkiena

Książki fantasy - najciekawsze cykle i serie

J.R.R. Tolkien jest uważany za ojca fantasy. Jego legendarium Śródziemia, do którego należą m.in "Hobbit", trylogia "Władca Pierścieni" oraz "Silmarillion", wywarło ogromny wpływ na cały gatunek. Dzieła Tolkiena do dziś zachwycają czytelników na całym świecie.

Hobbit i Władca Pierścieni

"Hobbit" opowiada o wyprawie hobbita Bilba Bagginsa z czarodziejem Gandalfem i krasnoludami. Kontynuacją jest monumentalna trylogia "Władca Pierścieni", której bohaterowie stają do walki z czarnoksiężnikiem Sauronem pragnącym podbić Śródziemie. Trylogia należy do fundamentów fantasy - stworzyła wiele znanych motywów i inspirowała niezliczoną ilość twórców.

Silmarillion opisujący mitologię Śródziemia

"Silmarillion" to zbiór opowieści mitologicznych przedstawiających historię i bogów Śródziemia. Książka ta pozwala zrozumieć tło wydarzeń z "Hobbita" i "Władcy Pierścieni". Czytelnik poznaje m.in. historię powstania Śródziemia, dzieje elfów i ludzi oraz opowieść o upadku Morgotha.

Niedokończone opowieści z uniwersum Tolkiena

Oprócz wydanych za życia książek, po śmierci Tolkiena opublikowano wiele jego notatek i szkiców fabularnych osadzonych w Śródziemiu, takich jak "Niedokończone Opowieści" czy "Historia Śródziemia". Pozwalają one poznać niedokończone pomysły autora i poszerzają wiedzę o tym wyjątkowym świecie.

Inne popularne uniwersa fantasy

Oprócz wymienionych klasyków, w literaturze fantasy powstało wiele innych barwnych i rozbudowanych światów, które przyciągnęły rzesze oddanych fanów. Do najważniejszych należą m.in. cykl o Harrym Potterze J.K. Rowling, saga "Pieśń Lodu i Ognia" George'a R.R. Martina oraz "Kroniki rodu" Claire North.

Cykl o Harrym Potterze J.K. Rowling

Niezwykle popularny cykl przygód młodego czarodzieja uczącego się w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Książki te zachwycają ciekawą fabułą, wyrazistymi bohaterami oraz barwnym światem pełnym magii.

Pieśń Lodu i Ognia George'a R.R. Martina

Monumentalny cykl fantasy osadzony w świecie inspirowanym średniowieczną Europą. Polityczne intrygi, wojny i walka o władzę splatają się z wątkami magicznymi. Cykl zachwyca złożoną fabułą i nieprzewidywalnością.

Kroniki rodu Claire North

Opowieść o tajemniczej rodzinie od pokoleń posiadającej dar przechodzenia do ciał innych ludzi. Książki łączą motywy fantasy z thrillerem psychologicznym i analizą problematyki tożsamości.

Mniej znane perełki fantasy

Oprócz popularnych bestsellerów, w literaturze fantasy powstało wiele mniej rozpoznawalnych, lecz równie znakomitych cykli.

Podsumowanie

Literatura fantasy to fascynujący, pełen magii gatunek, który od dekad zachwyca czytelników na całym świecie. Obejmuje zarówno bestsellerowe cykle znane milionom, jak i mniej popularne, lecz równie znakomite sagi. Niezależnie od rozpoznawalności, książki te oferują niepowtarzalną ucieczkę do fantastycznych światów, niezwykłe przygody i ponadczasowe historie o dobru, złu, przyjaźni i miłości. Lektura najlepszych cykli fantasy pozwala zanurzyć się w barwnych wszechświatach, poznać charyzmatycznych bohaterów i choć na chwilę stać się częścią magii. Dla wielu czytelników te właśnie doświadczenia są największą wartością tego gatunku.

Najczęstsze pytania

Do najpopularniejszych cykli fantasy należą m.in. książki o Harrym Potterze J.K. Rowling, sagi o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego, "Pieśń Lodu i Ognia" George'a R.R. Martina oraz trylogia "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena.

Doskonałym wprowadzeniem dla początkujących mogą być m.in. "Hobbit" Tolkiena, cykl o Harrym Potterze, książki o Shannarze Terry'ego Brooksa oraz lżejsze powieści fantasy Terry'ego Pratchetta.

Warto sięgnąć po mniej rozpoznawalne sagi, jak cykl o Thomasie Covenancie Stephena R. Donaldsona, Zapomniane Królestwa Roberta J. Bennetta czy Kroniki króla-zabójcy Patricka Rothfussa.

Kluczowe cechy to przede wszystkim: wciągająca, nieprzewidywalna fabuła, wyraziste, niebanalne postacie, spójnie zbudowany, barwny świat przedstawiony oraz ponadczasowa tematyka.

Fantasy pozwala na chwilę uciec od codzienności do pełnego magii świata, przeżyć wciągającą przygodę, poznać fascynujących bohaterów oraz zanurzyć się w ponadczasowej opowieści o dobru, złu i najważniejszych ludzkich wartościach.

5 Podobnych Artykułów

  1. Najciekawsze Książki o LGBTQ+: Wybór dla wszystkich, którzy cenią wartości różnorodności
  2. Książki o więzieniu - dramatyczne opowieści zza krat: jakie są ich wyzwania?
  3. Nora Roberts najnowsze książki 2023 - lista bestsellerów autorki
  4. Jak czytać ebooki i epub na telefonie? Poradnik 2023
  5. David Lagercrantz - seria Millennium: co przyciąga w jego kryminałach?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Amalia Zakrzewska
Amalia Zakrzewska

Jestem Amalia, a literatura to moja wielka miłość od dzieciństwa. Tutaj znajdziecie recenzje, rekomendacje oraz głębsze analizy książek, które mnie poruszyły i zainspirowały. Przeszukuję różnorodne gatunki literackie, od powieści kryminalnych po literaturę fantastyczną, i staram się dostarczyć Wam różnorodnych lektur. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły