Książki dla mężczyzn - najlepsze bestsellery, inspiracje i wartościowa lektura

 Książki dla mężczyzn - najlepsze bestsellery, inspiracje i wartościowa lektura
Autor Ignacy Szymański
Ignacy Szymański19.09.2023 | 5 min.

Książki to nieodłączny element kultury, a dobrej lektury nigdy za wiele. Jednak wybór odpowiednich pozycji dla mężczyzn bywa trudny - warto się więc dobrze zastanowić, jakie tytuły będą interesujące, rozwijające i po prostu dobre. W niniejszym artykule przybliżymy kilka kategorii książek, które idealnie sprawdzą się w męskiej biblioteczce.

Jakie książki są idealne dla mężczyzn?

Panowie często sięgają po literaturę faktu, biografie znanych osób, poradniki rozwoju osobistego czy pozycje z gatunku fantastyki lub kryminału. Te kategorie faktycznie dobrze pasują do męskich zainteresowań i sposobu myślenia. Jednak warto pamiętać, że to nie jedyne interesujące książki dla mężczyzn. Dobrą lekturą mogą być również reportaże podróżnicze, powieści przygodowe, a nawet wciągające romansy. Nie bójmy się eksperymentować!

Książki dla mężczyzn - nasze top 5 pozycji

Oto 5 pozycji, które według nas powinien przeczytać każdy mężczyzna:

  • „Odyseja” Homera - klasyczna opowieść o przygodach, podróżach i tęsknocie za domem
  • „Ojciec Goriot” Honoriusza Balzaka - wciągająca powieść obyczajowa ukazująca mechanizmy ludzkich uczuć
  • „Dawca” Lois Lowry - mądra dystopia pokazująca jak ważna jest indywidualność i wolna wola
  • „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dale'a Carnegie - kluczowy poradnik rozwoju osobistego
  • „Korek” Andrzeja Sapkowskiego - znakomity zbiór opowiadań fantasy od mistrza gatunku

Książki rozwijające męską psychikę i charakter

Warto czytać pozycje, które pobudzają intelektualnie i pomagają lepiej zrozumieć siebie oraz otaczający świat. Dobrymi przykładami są tu książki psychologiczne, filozoficzne czy coachingowe. Polecamy na przykład bestsellerowe dzieła Stephena R. Coveya, dzięki którym zyskamy inspirującą wiedzę o zasadach skutecznego działania i budowania relacji z ludźmi. Inną ciekawą pozycją jest „Męskie sprawy” Steve'a Biddulpha, pomagająca panom lepiej zrozumieć swoją rolę i tożsamość.

Literatura faktu i biografie znanych mężczyzn - czym inspirują?

 Książki dla mężczyzn - najlepsze bestsellery, inspiracje i wartościowa lektura

Mężczyźni chętnie czytają o losach i dokonaniach wybitnych osób. Biografie dają motywację do działania, a także pozwalają na refleksję nad własnym życiem. Dobrze sprzedają się zwłaszcza historie znanych przedsiębiorców (Steve Jobs), sportowców (Michael Jordan) czy polityków (Winston Churchill). Równie interesujące są reportaże i książki popularnonaukowe odkrywające kulisy ważnych wydarzeń historycznych lub nowych osiągnięć nauki.

Książki o przygodach i podróżach - lektura dla aktywnych

Przygody i wyprawy w odległe zakątki świata to tematyka, która od zawsze fascynowała czytelników. Dobrze napisana powieść podróżnicza potrafi wciągnąć i pozwolić przenieść się w egzotyczne realia. Z kolei pasjonująca opowieść o historii wielkich odkryć geograficznych, podbojów lub przetrwania w ekstremalnych warunkach dostarczy silnych wrażeń. Sięgnijmy więc po książki takich autorów jak Wilbur Smith, Jack London czy Ernest Shackleton.

Poradniki dla panów - jak żyć lepiej na co dzień?

Poradniki z obszaru zdrowia, rozwoju osobistego, finansów czy relacji międzyludzkich mogą być dla mężczyzn źródłem cennych wskazówek. Warto szukać praktycznych książek napisanych konkretnie z myślą o panach, np. dotyczących stylu bycia, prowadzenia interesów lub podrywu. Z pewnością przeczytamy tam o wielu przydatnych strategiach i technikach.

Kryminały, thrillery i horrory - mocne emocje w dobrym wydaniu

Literatura sensacyjna od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mężczyzn. Nic dziwnego - trzyma w napięciu, dostarcza silnych wrażeń i pozwala oderwać się od codzienności. Sięgnijmy zatem po arcydzieła Agathy Christie, Stephena Kinga czy Harlana Cobena. Dobrze też sprawdzą się polscy autorzy, jak Zygmunt Miłoszewski, czy Marek Krajewski.

Fantastyka i science fiction dla mężczyzn - od Orsona Scotta Carda po Andrzeja Sapkowskiego

Z kolei literatura SF i fantasy pozwala zanurzyć się w fascynujących światach przyszłości lub magicznych krainach. To idealna ucieczka od szarej rzeczywistości. Klasykiem jest oczywiście Tolkien, ale polecamy też utwory Philipa K. Dicka, Franka Herberta czy wspomnianych już Orsona Scotta Carda oraz Andrzeja Sapkowskiego. Gwarantujemy wciągającą i satysfakcjonującą lekturę!

Podsumowanie - dobre książki to skarb dla każdego mężczyzny

Jak widać, panowie mają szeroki wybór ciekawych i wartościowych książek. Niezależnie od upodobań, każdy znajdzie coś dla siebie - od biografii sławnych mężczyzn, przez poradniki i literaturę motywacyjną, po pasjonujące thrillery czy science fiction. Pamiętajmy, że regularne czytanie sprawia, że stajemy się mądrzejsi, bardziej elokwentni i świadomi siebie. Sięgajmy więc po dobre książki i cieszmy się ich pozytywnym wpływem na nasz umysł i osobowość.

Najczęstsze pytania

Warto sięgać po książki psychologiczne, coachingowe i rozwoju osobistego. Dobrze sprawdzą się bestsellery autorstwa Stephena R. Coveya, Dale'a Carnegie czy Steve'a Biddulpha.

Książki można kupić w księgarniach stacjonarnych lub internetowych, np. w Empik.com. Warto też wypatrywać promocji na portale aukcyjnym Allegro.

Nie ma reguły - każdy powinien dostosować liczbę książek do swoich możliwości. Dobrym pomysłem jest jednak czytanie przynajmniej 1 godziny dziennie.

To kwestia indywidualnych preferencji. Coraz więcej osób czyta na czytnikach e-booków ze względu na wygodę i oszczędność miejsca. Jednak tradycyjne książki mają swój niezaprzeczalny urok.

Można znaleźć je np. na blogach i portalach literackich, w mediach społecznościowych lub po prostu zapytać znajomych o ulubione pozycje.

5 Podobnych Artykułów

  1. Najciekawsze Książki o LGBTQ+: Wybór dla wszystkich, którzy cenią wartości różnorodności
  2. Książki o więzieniu - dramatyczne opowieści zza krat: jakie są ich wyzwania?
  3. Nora Roberts najnowsze książki 2023 - lista bestsellerów autorki
  4. Jak czytać ebooki i epub na telefonie? Poradnik 2023
  5. David Lagercrantz - seria Millennium: co przyciąga w jego kryminałach?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ignacy Szymański
Ignacy Szymański

Hej! Tutaj współczesny bibliofil! Odkrywam literackie horyzonty za pomocą e-booków. Recenzuję cyfrowe opowieści, analizuję formę i treść. Uwielbiam unikalne słowa i skomplikowane intrygi. Jeśli elektroniczne strony to Twój żywioł, dołącz do mnie w literackiej podróży!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły