John Grisham książki - powieść pełna napięcia i intrygi

 John Grisham książki - powieść pełna napięcia i intrygi
Autor Ignacy Szymański
Ignacy Szymański25.09.2023 | 5 min.

John Grisham to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy na świecie, którego książki sprzedają się w milionowych nakładach. Jego powieści sensacyjno-kryminalne przyciągają czytelników niezwykłymi fabułami, wciągającą narracją i barwnymi bohaterami. Dlaczego warto sięgnąć po książki Grishama? Przekonajmy się!

Kto to jest John Grisham?

John Grisham urodził się w 1955 roku w stanie Mississippi w USA. Po ukończeniu studiów prawniczych pracował jako adwokat. W drugiej połowie lat 80. zaczął pisać powieści osadzone w realiach amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Jego pierwsza książka "Czas zabijania" została wydana w 1988 roku i od razu stała się bestsellerem. Ogromną popularność przyniósł mu zwłaszcza Drugi thriller prawniczy "Firma" z 1991 roku. Od tego czasu Grisham regularnie wydaje kolejne powieści sensacyjne, które przynoszą mu sławę i majątek.

Dlaczego książki Johna Grishama są tak popularne?

Książki Grishama podbiły serca czytelników na całym świecie, ponieważ łączą w sobie cechy idealnej literatury rozrywkowej. Przede wszystkim wciągają fabułą - pełną niespodziewanych zwrotów akcji, tajemnic i napięcia. Autor świetnie buduje atmosferę grozy i niepewności, trzymając czytelnika w nieustannym zawieszeniu. Jego historie są nieprzewidywalne i trudno się od nich oderwać. Poza tym Grisham dobrze odnajduje się w konwencji thrillera prawniczego, przedstawiając kulisy procesów sądowych.

Gdzie dzieją się historie opisywane przez Grishama?

Akcja powieści Grishama najczęściej rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza na amerykańskim Południu, z którego sam pisarz się wywodzi. Często pojawiają się odniesienia do małych miasteczek Missisipi czy Luizjany. To właśnie ten regionalny koloryt sprawia, że książki Grishama są tak autentyczne. Nierzadko fabuła zahacza też o wielkie metropolie takie jakWaszyngton czy Nowy Jork, gdzie odbywają się np. procesy w słynnych sądach.

Jakie tematy porusza Grisham w swoich książkach?

 John Grisham książki - powieść pełna napięcia i intrygi

Grisham koncentruje się głównie na thrillerach osadzonych w świecie prawników i sądownictwa. Jego bohaterami są zazwyczaj młodzi, ambitni adwokaci próbujący rozwikłać skomplikowane sprawy kryminalne. Częstym motywem jest walka z korupcją wymiaru sprawiedliwości lub wielkimi korporacjami. Grisham porusza problem nierówności społecznych, pokazując dramaty zwykłych ludzi uwikłanych w bezwzględną machinę prawniczą. Jego książki mają ostrzejszy wydźwięk społeczny niż typowe thrillery rozrywkowe.

Czym charakteryzuje się styl pisania Grishama?

Grisham ma bardzo czytelny, dynamiczny styl, dzięki któremu łatwo wciągnąć się w fabułę. Dużo dialogów, szybka akcja, zaskakujące zwroty akcji - to sprawia, że lektura w zasadzie sama się "połyka". Dodatkowo, styl Grishama jest pozbawiony zbędnych ozdobników, autor koncentruje się na historii i bohaterach. Dzięki temu powieści sprawiają wrażenie autentycznych, jakby opisywały prawdziwe wydarzenia. Nie brakuje też humoru i ironii.

Jakie emocje budzą powieści Grishama?

Książki Grishama potrafią wzbudzić bardzo silne emocje - od fascynacji i napięcia po wstrząs i oburzenie. Czytelnik kibicuje bohaterom, przeżywa z nimi wzloty i upadki. Jednocześnie powieści te ukazują patologie amerykańskiego systemu prawnego - korupcję, niesprawiedliwość, dramaty zwykłych ludzi. Dlatego często wywołują gniew i frustrację. Ale zawsze angażują i zmuszają do myślenia. To z pewnością książki, które pozostają w pamięci na długo.

Które książki Grishama są najbardziej znane?

Do najpopularniejszych powieści Johna Grishama należą:

 • „Czas zabijania” - debiutancka i bardzo chwalona powieść pisarza z 1988 r.
 • „Firma” - przełomowa książka, która przyniosła mu sławę w 1991 r.
 • „Raport Pelikana” - political fiction z 2009 o studentce prawa walczącej z lobby naftowym.
 • „Dziewczyna z pociągu” - jeden z nowszych bestsellerów Grishama z 2015 roku.
 • „Zaklinacz deszczu” - powieść z 2006 roku o młodym adwokacie broniącym bezdomnego.

Gdzie można kupić książki Johna Grishama w Polsce?

W Polsce książki Grishama są bardzo popularne i dostępne praktycznie wszędzie. Można je kupić w:

 • Księgarniach stacjonarnych - np. Empik, Matras, Gandalf.
 • Księgarniach internetowych - m.in. Gandalf, Bonito, Publio, Audioteka.
 • W wersjach elektronicznych w Kindle, na Allegro czy w aplikacjach.
 • Często także w supermarketach lub na stacjach benzynowych.

Wydawnictwa takie jak Albatros, Świat Książki, Dolnośląskie czy MUZA publikują u nas książki Grishama w miękkich okładkach w przystępnych cenach. Dostępne są też wydania z twardej oprawy. Większość jego najbardziej znanych tytułów można bez problemu dostać w Polsce w atrakcyjnych cenach.

Podsumowanie

John Grisham to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych współczesnych autorów literatury sensacyjnej, którego książki podbiły serca czytelników na całym świecie. Jego powieści łączą wciągającą, nieprzewidywalną fabułę z wnikliwą analizą amerykańskiego systemu prawnego. Sięgając po thrillery Grishama możemy być pewni, że znajdziemy w nich wszystko, czego oczekujemy od literatury rozrywkowej najwyższej próby: napięcie, zagadki kryminalne, intrygi - a także odrobinę prawdziwego życia.

Najczęstsze pytania

Grisham jest absolwentem prawa, pracował jako adwokat zanim rozpoczął karierę pisarską.

Grisham wydał ponad 40 powieści, głównie thrillerów prawniczych.

Pierwszą powieścią Grishama był wydany w 1988 r. "Czas zabijania".

Na podstawie jego powieści nakręcono m.in. filmy "Czas zabijania", "Firma", "Raport Pelikana".

Książki Grishama są powszechnie dostępne w księgarniach stacjonarnych i internetowych, często także w supermarketach.

5 Podobnych Artykułów

 1. Najciekawsze Książki o LGBTQ+: Wybór dla wszystkich, którzy cenią wartości różnorodności
 2. Książki o więzieniu - dramatyczne opowieści zza krat: jakie są ich wyzwania?
 3. Darmowe ebooki dla dzieci - Pobierz za darmo ebooki i bajki dla dzieci
 4. Jaki czytnik ebook wybrać w 2023? Poradnik dla początkujących
 5. David Lagercrantz - seria Millennium: co przyciąga w jego kryminałach?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ignacy Szymański
Ignacy Szymański

Hej! Tutaj współczesny bibliofil! Odkrywam literackie horyzonty za pomocą e-booków. Recenzuję cyfrowe opowieści, analizuję formę i treść. Uwielbiam unikalne słowa i skomplikowane intrygi. Jeśli elektroniczne strony to Twój żywioł, dołącz do mnie w literackiej podróży!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły