Hugh Lofting (1886-1947) to angielsko-amerykański pisarz, twórca znanej na całym świecie serii książek o Doktorze Dolittle. Urodził się w Maidenhead w Anglii. Studiował inżynierię. Jego życie zmieniło się podczas I wojny światowej. Pisał wtedy listy do dzieci. Te właśnie listy zainspirowały go do stworzenia postaci słynnego doktora, który potrafił rozmawiać ze zwierzętami.
Pierwsza książka z serii ukazała się w 1920 roku. Była to "The Story of Doctor Dolittle". Lofting napisał łącznie siedem głównych tomów o przygodach ekscentrycznego lekarza z Puddleby-on-the-Marsh. Jeden z nich, "The Voyages of Doctor Dolittle", zdobył prestiżowy Medal Newbery.
Najważniejsze informacje:
- Stworzył postać doktora, który porzucił leczenie ludzi na rzecz zwierząt
- Pomysł na książki zrodził się z listów do dzieci pisanych podczas wojny
- Seria składa się z siedmiu głównych tomów (1920-1927)
- Jego najbardziej znane dzieło zdobyło Medal Newbery
- Książki łączą humor z ciepłym przekazem
- Historie Doktora Dolittle doczekały się wielu adaptacji filmowych i teatralnych
- Twórczość pozostaje popularna do dziś, mimo pewnych kontrowersji
Wczesne życie i edukacja Hugh Loftinga
Hugh Lofting urodził się 14 stycznia 1886 roku w Maidenhead w Anglii. Dorastał w katolickiej rodzinie, która przykładała dużą wagę do edukacji. W rodzinnym mieście spędził pierwsze lata swojego życia.
Twórca serii o Doktorze Dolittle uczęszczał do katolickiej szkoły z internatem. Już wtedy wykazywał zainteresowanie pisarstwem i naukami ścisłymi. Te dwie pasje towarzyszyły mu przez całe życie.
Młody pisarz Hugh Lofting zdecydował się na studia inżynierskie. Kształcił się w dwóch prestiżowych uczelniach: Massachusetts Institute of Technology oraz London Polytechnic. Po studiach pracował jako inżynier w Afryce i Kanadzie.
Jak powstała seria o Doktorze Dolittle?
Autor książki Doktor Dolittle i jego zwierzęta zaczął tworzyć historię podczas służby na froncie I wojny światowej. Pisał listy do swoich dzieci, nie chcąc opisywać im okropieństw wojny. Zamiast tego tworzył opowieści o niezwykłym lekarzu i jego zwierzęcych przyjaciołach.
Listy z frontu szybko przerodziły się w pełnoprawną powieść. Hugh Lofting, doktor dolittle twórca, wykorzystał wojenne zapiski jako podstawę swojej pierwszej książki, którą wydał w 1920 roku.
- Pierwsze szkice powstały w okopach podczas I wojny światowej
- Inspiracją były listy do własnych dzieci
- Pierwsza książka została napisana w 1920 roku
- Wydawca od razu dostrzegł potencjał serii
- Autorskie ilustracje Loftinga stały się integralną częścią książek
Czytaj więcej: Najcenniejsze skarby polskich autorów książek dla dzieci - lista i omówienie
Doktor Dolittle - główny bohater serii
John Dolittle to ekscentryczny lekarz z miasteczka Puddleby-on-the-Marsh. Porzuca praktykę lekarską, by poświęcić się leczeniu zwierząt, po tym jak odkrywa, że potrafi z nimi rozmawiać. Jego najlepszą nauczycielką zostaje papuga Polynesia.
Bohater stworzony przez autora książki Doktor Dolittle i jego zwierzęta wyróżnia się niezwykłą dobrocią i empatią. Jest skromny, nieco roztargniony i całkowicie oddany swoim zwierzęcym pacjentom.
Najważniejsze książki z serii o Doktorze Dolittle
Chronologia wydanych książek
Tytuł | Rok | Opis fabuły |
The Story of Doctor Dolittle | 1920 | Pierwsza książka przedstawiająca postać doktora i jego niezwykły dar |
The Voyages of Doctor Dolittle | 1922 | Morskie przygody doktora, nagrodzone Medalem Newbery |
Doctor Dolittle's Post Office | 1923 | Historia o systemie pocztowym stworzonym przez ptaki |
Doctor Dolittle's Circus | 1924 | Przygody w cyrku i walka o prawa zwierząt |
Seria książek o Doktorze Dolittle odniosła ogromny sukces wydawniczy. Książki przetłumaczono na wiele języków. Do 1927 roku powstało siedem głównych tomów serii.
Nagrody i wyróżnienia
Kto napisał Doktora Dolittle stało się jasne dla całego świata literackiego w 1923 roku. Wtedy Hugh Lofting otrzymał prestiżowy Medal Newbery za "The Voyages of Doctor Dolittle".
Nagroda ta otworzyła mu drzwi do międzynarodowej kariery. Jego książki zaczęto tłumaczyć na kolejne języki.
- Uznanie krytyków literackich na całym świecie
- Liczne adaptacje teatralne jeszcze za życia autora
- Wpływ na rozwój literatury dziecięcej XX wieku
Wpływ twórczości Loftinga na literaturę dziecięcą
Historie stworzone przez pisarza Doktora Dolittle zrewolucjonizowały literaturę dziecięcą. Wprowadził on nowatorskie podejście do relacji człowiek-zwierzę. Jego książki uczyły empatii i szacunku dla świata przyrody.
Doktor Dolittle stał się wzorem dla wielu późniejszych bohaterów literackich. Wpłynął na sposób przedstawiania postaci w literaturze dziecięcej. Pokazał, że ekscentryczność może iść w parze z dobrocią.
Współcześnie powstają liczne adaptacje filmowe i teatralne dzieł Loftinga. Najnowsze ekranizacje przybliżają postać doktora kolejnym pokoleniom.
Ostatnie lata życia autora
Pisarz Hugh Lofting w ostatnich latach życia zmagał się z chorobą. Mimo to nie przestał pisać i planować kolejnych książek.
Zmarł 26 września 1947 roku w Santa Monica w Kalifornii. Przyczyną śmierci była marskość wątroby.
Pozostawił po sobie bogate dziedzictwo literackie. Jego książki do dziś inspirują kolejne pokolenia pisarzy i czytelników. Postać Doktora Dolittle na stałe wpisała się do kanonu literatury dziecięcej.
Co warto wiedzieć o twórcy Doktora Dolittle?
Hugh Lofting to wyjątkowa postać w świecie literatury dziecięcej. Jego niezwykły pomysł na książki o Doktorze Dolittle narodził się w okopach I wojny światowej, gdy pisał listy do swoich dzieci, chroniąc je przed okrucieństwem wojny.
Choć z wykształcenia był inżynierem, to właśnie jako autor książki Doktor Dolittle i jego zwierzęta zapisał się w historii. Stworzył siedem głównych tomów serii, a jego druga książka "The Voyages of Doctor Dolittle" zdobyła prestiżowy Medal Newbery. To otworzyło mu drzwi do międzynarodowej kariery.
Dziedzictwo twórcy serii o Doktorze Dolittle jest wciąż żywe. Jego książki, łączące humor z ważnym przesłaniem o szacunku dla zwierząt, do dziś inspirują kolejne pokolenia. Liczne adaptacje filmowe i teatralne sprawiają, że postać ekscentrycznego lekarza rozmawiającego ze zwierzętami pozostaje aktualna w XXI wieku.