Darmowe lektury i ebooki do pobrania za darmo - pobierz już dziś!

 Darmowe lektury i ebooki do pobrania za darmo - pobierz już dziś!
Autor Amalia Zakrzewska
Amalia Zakrzewska16.09.2023 | 6 min.

Czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie można znaleźć darmowe lektury i ebooki do pobrania? W erze cyfrowej dostęp do książek jest o wiele łatwiejszy niż kiedyś. Nie trzeba już wypożyczać lektur z biblioteki czy kupować ich w księgarni. Coraz więcej wydawców udostępnia lektury szkolne za darmo w Internecie. Gdzie konkretnie można je znaleźć i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Gdzie znaleźć darmowe lektury do pobrania?

Pierwszym miejscem, gdzie warto szukać darmowych lektur, są strony internetowe polskich wydawnictw. Na przykład Wydawnictwo Greg czy Nowa Era udostępniają część swoich tytułów za darmo w formie ebooków. Są to zazwyczaj fragmenty książek lub starsze wydania lektur szkolnych.

Kolejnym dobrym źródłem są biblioteki cyfrowe takie jak Wolne Lektury, Wikiźródła czy Projekt Gutenberg. Znajdziemy tam setki tytułów, które można swobodnie pobrać w formacie ebooka lub PDF. Biblioteki cyfrowe udostępniają głównie dzieła, których prawa autorskie wygasły.

Warto również sprawdzać serwisy z bezpłatnymi ebookami. Na przykład Virtualo, Ebooki.pdf czy Eksiążki oferują szeroki wybór darmowych lektur i ebooków do pobrania. Często znajdują się tam również nowości wydawnicze.

Jakie darmowe lektury warto pobrać i przeczytać?

Wśród darmowych lektur dostępnych w Internecie każdy znajdzie coś dla siebie. Na pewno warto sięgnąć po klasykę polskiej i światowej literatury. „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa czy „Zemsta” Aleksandra Fredry to pozycje obowiązkowe.

Fani poezji mogą pobrać tomiki takich twórców jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Cyprian Kamil Norwid. Miłośnicy prozy z pewnością docenią dzieła Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego czy Elizy Orzeszkowej.

Literaturę światową reprezentują m.in. „Oliver Twist” Charlesa Dickensa, „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego oraz „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry'ego. To klasyki, które warto znać.

Dlaczego warto czytać lektury szkolne za darmo?

Sięganie po darmowe lektury ma wiele zalet. Przede wszystkim oszczędzamy pieniądze, które trzeba by wydać na zakup książek. Dodatkowo ebooki zajmują mniej miejsca niż tradycyjne książki.

Czytanie lektur online lub offline w wersji cyfrowej jest również wygodniejsze. Ebooki można czytać na różnych urządzeniach, powiększać czcionkę i dostosowywać do swoich preferencji.

Warto również pamiętać, że czytanie lektur rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo i zapewnia rozrywkę. Sięgając po darmowe książki mamy dostęp do dóbr kultury bez zbędnych wydatków.

Top 10 najlepszych darmowych lektur do pobrania online

 Darmowe lektury i ebooki do pobrania za darmo - pobierz już dziś!

Oto zestawienie 10 najlepszych darmowych lektur dostępnych w Internecie:

 1. Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz
 2. Lalka - Bolesław Prus
 3. Zemsta - Aleksander Fredro
 4. Potop - Henryk Sienkiewicz
 5. Quo vadis - Henryk Sienkiewicz
 6. Balladyna - Juliusz Słowacki
 7. Makbet - William Szekspir
 8. Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski
 9. Oliver Twist - Charles Dickens
 10. Mały Książę - Antoine de Saint-Exupéry

Jak pobrać ebooki i lektury szkolne za darmo legalnie?

Pobierając darmowe lektury warto pamiętać o kwestiach prawnych. Legalne źródła to strony wydawców, biblioteki cyfrowe oraz serwisy, które jasno informują skąd pochodzą udostępniane treści.

Nie należy korzystać z torrentów ani stron z nielegalnymi zasobami. Dobrym rozwiązaniem jest też pobieranie fragmentów książek lub starszych wydań lektur szkolnych.

Warto również sprawdzić licencję na jakiej udostępniany jest ebook. Powszechnie występują licencje Creative Commons, które zezwalają na swobodne korzystanie.

Które strony pozwalają ściągać lektury za free?

Oto lista sprawdzonych i legalnych źródeł darmowych lektur:

 • Wolne Lektury
 • Projekt Gutenberg
 • Wikiźródła
 • Wydawnictwo Greg
 • Virtualo
 • Ebooki.pdf
 • Eksiążki

Strony te udostępniają setki tytułów, w tym wszystkie obowiązkowe lektury szkolne. Korzystanie z nich jest całkowicie legalne i pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Jakie darmowe lektury polecają nauczyciele i bibliotekarze?

Zarówno nauczyciele, jak i bibliotekarze zachęcają do czytania lektur szkolnych w wersji cyfrowej. Wśród najczęściej polecanych tytułów znajdują się:

 • Pan Tadeusz Adama Mickiewicza
 • Quo vadis Henryka Sienkiewicza
 • Lalka Bolesława Prusa
 • Kamizelka Bolesława Prusa
 • Zemsta Aleksandra Fredry
 • Harry Potter J.K. Rowling

Zachęcają także do sięgania po dzieła noblistów, m.in. Wisławę Szymborską, Olgię Tokarczuk czy Czesława Miłosza. Dzięki ebookom młodzi czytelnicy mogą swobodnie czytać te pozycje.

Pobierz te lektury szkolne za darmo już teraz!

Internet daje dziś dostęp do setek darmowych lektur i ebooków. Skorzystaj z okazji i pobierz interesujące Cię tytuły zupełnie za free. Wzbogacisz swój księgozbiór bez zbędnych wydatków i zyskasz wygodny dostęp do książek online i offline.

Pamiętaj tylko, by korzystać ze sprawdzonych i legalnych źródeł. W ten sposób zapewnisz sobie dobrą zabawę i naukę przy największych dziełach polskiej i światowej literatury. Czytanie książek opłaca się zawsze, a darmowe ebooki sprawiają, że stało się to jeszcze łatwiejsze.

Podsumowanie

Darmowe lektury to świetna alternatywa dla tradycyjnych książek. W Internecie można znaleźć setki tytułów na legalnych stronach wydawców, w bibliotekach cyfrowych oraz serwisach z ebookami. Pobieranie klasyków literatury za darmo to doskonały sposób na rozwijanie zainteresowań czytelniczych i poszerzanie wiedzy bez zbędnych wydatków. Korzystaj mądrze z zasobów internetu i czytaj więcej!

Najczęstsze pytania

Darmowe lektury w formie ebooków można znaleźć na stronach internetowych polskich wydawnictw, w bibliotekach cyfrowych oraz na serwisach publikujących nieodpłatne ebooki.

Tak, o ile korzystamy ze sprawdzonych źródeł, które jasno informują skąd pochodzą udostępniane treści i na jakich zasadach można z nich korzystać.

Warto sięgnąć przede wszystkim po klasykę literatury polskiej i światowej. Obowiązkowe pozycje to m.in. Pan Tadeusz, Lalka, Zemsta, Potop i Quo vadis.

Tak, ebooki można czytać zarówno na czytnikach, smartfonach, tabletach, jak i na komputerach. Pliki są dostępne offline po pobraniu.

Nowe tytuły w formie darmowych fragmentów lub ebooków promocyjnych można znaleźć na stronach wydawnictw oraz serwisach publikujących promocje książkowe.

5 Podobnych Artykułów

 1. Najciekawsze Książki o LGBTQ+: Wybór dla wszystkich, którzy cenią wartości różnorodności
 2. Isabel Allende - mistrzyni literatury latynoamerykańskiej
 3. Nora Roberts najnowsze książki 2023 - lista bestsellerów autorki
 4. Jaki czytnik ebook wybrać w 2023? Poradnik dla początkujących
 5. Dan Brown - nowa książka z Robertem Langdonem: jakiezagadki przedstawia?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Amalia Zakrzewska
Amalia Zakrzewska

Jestem Amalia, a literatura to moja wielka miłość od dzieciństwa. Tutaj znajdziecie recenzje, rekomendacje oraz głębsze analizy książek, które mnie poruszyły i zainspirowały. Przeszukuję różnorodne gatunki literackie, od powieści kryminalnych po literaturę fantastyczną, i staram się dostarczyć Wam różnorodnych lektur. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły